کد خبر: ۵۵۲۲۵

چین تجارت حیوانات وحشی را تا زمانی که اپیدمی ویروس کرونا در سراسر این کشور مهار نشده است، ممنوع کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، شواهد حاکی از آن است که این بیماری از بازاری در شهر ووهان که گوشت حیوانات وحشی عرضه می‌شود، به انسان منتقل شده است.

کارشناسان می‌گویند چین هزینه سنگینی پرداخت می‌کند و دولت این کشور از اپیدمی مرگبار سارس که ۱۷ سال پیش روی داد، درس نگرفت. این بیماری می‌تواند به راحتی جهش پیدا کرده و در میان انسان‌های حاضر در بازارهای فروش انواع مختلف حیوانات وحشی زنده که اغلب شرایط بهداشتی نامطلوب دارند شیوع پیدا کند.

محدودیتهای جدید، جابجایی و فروش حیوانات وحشی به خصوص در بازارها، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی را ممنوع کرده است.

چین وعده داده است که بازرسی‌ها را افزایش خواهد داد و یک شماره خط داغ برای مردم راه اندازی کرده تا تجارت غیرقانونی حیوانات وحشی را گزارش دهند و اعلام کرده که با تخلفات بر اساس قانون به شدت برخورد خواهد شد.

بر اساس اطلاعیه‌ای که توسط وزارت کشاورزی، اداره امور جنگلداری و مزارع و اداره ساماندهی بازار چین منتشر شده است، مصرف کنندگان باید خطرات تناول حیوانات وحشی برای سلامتی را درک کرده و از این اقدام خودداری کنند. اما این مقررات در شرایطی که چین با این اپیدمی مبارزه می‌کند این پرسش را برانگیخته که آیا همانند دوران پس از شیوع سارس، تجارت حیوانات وحشی پس از مهار ویروس کرونای جدید به وضعیت سابق برمی‌گردد.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، پیتر نایتس، موسس وایلد اید در این باره گفت: اگر ممنوعیت پس از سارس دائمی بود، بحران فعلی می‌توانست قابل پیشگیری باشد.

دانشمندان چینی می‌گویند به نظر می‌رسد جدیدترین شیوع ویروس کرونا از بازار عمده فروشی غذای دریایی در شهر ووهان بوده است. این بازار با وجود نامی که دارد، انواع مختلف حیوانات وحشی را برای مصرف عرضه می‌کند که شامل سگ و گربه، لاک پشت، مار، موش و جوجه تیغی زنده است. فرماندار شهر پس از شیوع موارد متعدد از ویروس کرونا در میان افرادی که در این بازار کار می‌کردند، در اوایل ژانویه این محل را تعطیل کرد.

چین مصرف کننده بزرگ گوشت حیوانات وحشی و در معرض انقراض برای غذا و داروی سنتی مانده است اما کارشناسان پزشکی و حیات وحش امیدوار هستند که این اپیدمی باعث شود رفتار مذکور تغییر کند.


نظر شما
ادامه