کد خبر: ۵۵۲۷۹

رییس هیات مدیره اتحادیه دامداران ایران گفت: پس از انتشار برنامه تخربیی صدا و سیما بر علیه شیر تولیدی کشور، قیمت خرید آن از دامداران یک صد توان در هر کیلوگرم کاهش یافته است و کارخانه‌ها نیز خرید شیرخام را تقلیل داده‌اند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایلنا، «حسین نعمتی» با بیان اینکه بازتاب منفی برنامه تخربیی صدا و سیما بر علیه شیر تولیدی کشور به سادگی از حافظه مردم پاک نمی‌شود، اظهار کرد: میزان مصرف شیر و لبنیات کاهش داشته و این موضوع را می‌توان به وضوح در میزان تقاضای کارخانه‌های لبنی در خرید شیرخام از دامداران مشاهده کرد. بسیاری از کارخانه‌ها درخواست خود برای دریافت شیر را حداقل یک یا دو نوبت کاهش داده‌اند.

نعمتی با تاکید بر اینکه دامداران مجبور به فروش شیرهای بی‌مشتری به پایین‌ترین قیمت هستند، افزود: قیمت خرید شیر از دامداران بیش از یک صد توان در هر کیلوگرم کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: البته روند کاهشی قیمت خرید شیرخام از دامداران از 3 ماه پیش آغاز شده بود و برنامه صدا و سیما شرایط را بسیار بدتر کرد.

به گفته نعمتی؛ در مجموع از 3 ماه گذشته تا کنون قیمت شیرخام از دامداران حداقل 10 درصد کاهش داشته و این روند کاهشی از زمان پخش برنامه تخریبی صدا و سیما شتاب بیشتری به خود گرفته است.

وی شرایط بازار گوشت قرمز داخلی را نیز نامناسب ارزیابی کرد و افزود: قیمت خرید هر کیلوگرم دام سبک از 41 هزار و تومان به 22 هزار تومان و گوشت قرمز از 54 هزار تومان به 35 هزار تومان کاهش یافته است.

به اعتقاد رییس هیات مدیره اتحادیه دامداران ایران در حال حاضر قیمت خرید دام از دامداران به زیان رسیده و قیمت خرید شیرخام تنها در دامداری‌های صنعتی به صرفه است.

نعمتی پیش‌بینی کرد اگر روند کاهشی قیمت شیرخام ادامه داشته باشد، تجربه دور ریختن شیر مانند سال‌های گذشته تکرار خواهد شد.

 

نظر شما
ادامه