کد خبر: ۵۵۳۳۷
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
ادعای یک متخصص جغرافیا:
«دکتر محمدرضا محبوب‌فر» دارای مدرک دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری از دانشکده علوم جغرافیایی و برنامه‌ریزی دانشگاه اصفهان می‌باشد!

حکیم مهر: باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:

با انتشار ویروس کرونا در اکثر کشور‌ها و جان‌باختن بیش از ۳۰۰ نفر در چین، اکنون این ویروس ممکن است حیات وحش را تهدید کند.

ویروس کرونا، ویروسی که این روزها در بیشتر کشورهای  دنیا در حال پخش است. روزانه آمار قربانیان آن در کشور‌های مختلف در حال افزایش است و طبق اعلام کمیسیون بهداشت چین از یکشنبه ۱۳ بهمن ماه سال جاری تا کنون بیش از ۳۰۴ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.

این در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی به کشور‌های جهان هشدار داده است که خود را برای مقابله با شیوع این ویروس در داخل مرزهایشان آماده کنند.

با شیوع این بیماری در بین انسان‌ها خبر‌هایی از انتقال این بیماری در بین حیوانات، پرندگان نیز در حال انتشار است.

در خصوص همین موضوع «دکتر شهاب الدین منتظمی» مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره انتقال ویروس کرونا به حیوانات و پرندگان اظهار کرد: این ویروس طبق آزمایش های انجام شده از خفاش و حیوانات وحشی گرفته شده است؛ درخصوص انتقال این ویروس به حیات وحش این موضوع در حال بررسی از سوی سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت است.

او در ادامه بیان کرد: در روز های آتی در خصوص انتقال این ویروس به حیات وحش نمونه برداری ها و مراقبت ها مورد بحث قرار خواهد گرفت و قطعاً درباره این موضوع وزارت بهداشت صاحب نظر است.

درباره انتقال این بیماری در میان حیات وحش نیز «دکتر محمدرضا محبوب فر» کارشناس محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ویروس آنفلوانزای مرغی، ویروس آنفلوانزای خوک، برخی از بیماری های تنفسی و اکنون ویروس کرونا و غیره بیماری هایی بوده اند که طی دهه های اخیر از حیوانات به انسان منتقل شده است؛ همچنین عامل بیشتر بیماری های عفونی جدید، حیوانات وحشی هستند.

او درباره ویروس کرونا افزود: این ویروس که در ابتدا از یک فروشگاه مواد غذایی دریایی در یکی از شهرهای چین آغاز و در پی آن  تجارت حیات وحش در رستوران ها و فروشگاه های چین ممنوع اعلام شد.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه تاکنون نزدیک به ۳۱۰ نفر در چین بر اثر این ویروس از بین رفته اند، گفت: جامعه حیات وحش مستقر در آمریکا و نیویورک طی انتشار ویروس کرونا، خواستار پایان بخشیدن به بازار حیات وحش در همه نقاط جهان از جمله چین شدند.

محبوب فر با اشاره به تغییرات محیط زیستی که امروز به صورت تغییرات اقلیمی در جهان خود را به نمایش گذاشته است، بیان کرد: این تغییرات محل زیست حیوانات وحشی را به مناطق شهری منتقل کرده است.

او درباره انتقال این بیماری به حیات وحش و خطرات احتمالی اش برای محیط زیست، گفت: این بیماری‌های عفونی جدید از جمله کرونا در جامعه حیوانی نیز ممکن است بروز و شیوع پیدا کند و حتی ممکن است در آینده تکامل بیشتری هم یابد.

این کارشناس افزود: با شیوع این بیماری به حیات وحش ممکن است این بیماری در بین جامعه انسانی نیز با سرعت بیشتری انتشار پیدا کند.

محبوب فر گفت: این ویروس ممکن است به سایر حیوانات دیگر از جمله سگ، حیوانات اهلی همچون شتر نیز منتقل شود.

این کارشناس با تاکید بر اینکه انسان‌ها نباید با این دسته از حیوانات در ارتباط باشند، توصیه کرد: در این مدت افراد باید از مصرف شیر و گوشت شتر پرهیز کنند و در نزدیکی به حیوانات وحشی هم قرار نگیرند.

حالا که این بیماری در اکثر کشور‌ها در حال انتشار است، انتظار می‌رود علاوه بر نظارت‌های سازمان محیط زیست، دامپزشکی، وزرات بهداشت و... افراد نیز برای کاهش این بیماری حداکثر توجه را داشته باشند.

به گزارش حکیم مهر، «دکتر محمدرضا محبوب‌فر» دارای مدرک دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری از دانشکده علوم جغرافیایی و برنامه‌ریزی دانشگاه اصفهان می‌باشد!
 
 
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
United States of America
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
1
4
چرا هرکس با هر تخصصی به خودش حق میده که در مورد موصوعات نامربوط صحبت کنه
حکیم مهر که رسانه تخصصی است نباید این مطالب رو بزاره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
2
5
خیلی خوب است که حکیم مهر اجازه انتشار صحبت دیگران را می دهد.
در جواب دوست عزیز که فرمودند چرا باید عرض نمایم تا زمانیکه سازمان دامپزشکی به عنوان متولی امر دارای سخنگو نمی باشد که در حضور کارشناسان غیر دولتی (اساتید دانشگاه) به ابهامات جامعه پاسخگو باشد
همین می شود
ایشان که دارای مدرک دکترا است درحال حاضر راننده تاکسی ها نیز در حال اظهار نظرهای کارشناسی هستند.
لطفا یک نفر پاسخ دهد چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
عزیز دل
سازمان روابط عمومی دارد اما ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
2
لطفا اطلاع بدید کرونا ویروس ها بخاطر داشتن غشاهای لیپوپروتئینی به شدت به شستشو با شوینده حساس هستن
همچنین حرارت و طبخ غذا باعث نابودی ویروس میگردد
پس جای نگرانی نیست
میم.سین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
4
نگران نباشید، فعلا به علت بی پولی از مصرف همه جور گوشت و شیر و....پرهیز میکنیم.
دامپزشک
|
Japan
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
3
ببنید یک مهندس عمران نظارت بهداشتی بر گوشت وارداتی را غیر لازم و غیر ضرری تشخیص داد و سازمان دامپزشکی پذیرفت و عدم نظارت رو عملیاتی کرد.
حالا یه جغرافی دان هم چیزی گفته. الحمدالله مشکل شهری و .... که نداریم از بس کارشون درسته بزارید مشکلات بهداشتی رو هم حل کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
فعلاً در سازمان و استانها ، کارشناسان صاحب نظر ، را کنار گذاشته اند تا پرحرفی نکنند
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
1
1
دکتر محبوب فر از منتظمی بهتر صحبت کرده ،اون که میگه شناسایی انتقال ویروس به حیات وحش توسط بهداشت انجام میشه
ناشناس
|
United States of America
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
0
نگران نباشید، فردا سازمان دامپزشکی اعلام میکنه که از این فرد شکایت خواهد کرد، البته اگر اتحادیه گاوداران و تولید کنندگان فرآورده های لبنی فشار آورند
حسین ترابی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
2
آقا همون آیت الله حکیم دکتر عباس تبریزیان رو مسئول بهداشت و دامپزشکی مملکت کنید شاید دیگران کمی بترسن و اینقدر دخالت نکنند.والا!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
1
انگلیسی ها مثالی دارند که میگه:
when (or while) the cat's away, the mice will play حالا تو مملکت ما یا گربه ها(داناین هرعلمی) رفتند یا خانه نشین شده اند بدیهی است موش ها دارند بازی میکنن.چند روز پیش رفته بودم گاوداری 10000 راسی روزی متوسط 15 زایمان داشت بایک گوسله دانی بسیار بزرگ ولی پر تلفات مسئول گوساله دانی یک خانم لیسانس دامپروری بود که تمام درمانها را انجام میداد. میگفت وقتی گوساله اسهال میگیرد تایلوزین و جنتا تا سه روز میزنیم یک روز شیر را قطع میکنیم سرم بیکربنات و دکستروز همراه با دگزا میزنیم ولی متاسفانه تلفات قطع نمیشود. ببینید یک پروتکل درماتی 100 درصد اشتباه و هزینه بر دارد اجرا میشود بدون انکه کسی توان جلو گیری از آنرا داشته باشد. و یا در گاوداری دیگر گوساله ها برای اینکه در روز سوم چهارم اسهال نگیرند سرکارگر یک قرص آنتی بیوتیک به آنها میخوراند. در این اوضاع آشفته چه باید کرد؟. ................
کوروش نامور
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
نظرات دوستان را خواندم. اتفاقا درباره دکتر محبوب فر تحقیق کردم. بخشی از تخصص ایشان محیط زیست و توسعه پایدار هست و در خصوص ویروس کرونا و حیات وحش بسیار علمی و دقیق صحبت کردند.

بهتره دوستان یه نگاهی به تلفات پرندگان و تعداد دیگری از حیوانات وحشی و اهلی در کشور کنند. این ویروس میتونه دام ها را هم آلوده کنه و مردم باید خیلی مراقب باشند ک بهداشت فردی را در این خصوص رعایت کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
شاید حرفشون درست و علمی باشه ولی جایگاهش رو نداره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
مسوولین که حرف درست و علمی نمیزنند لااقل اجازه بدهید کارشناسانی که در جایگاه مسوولین نیستند حرف درست و علمی بزنند. باید دست دکتر محبوب فر را بوسید. احسنت و آفرین. هر چه قدر ایشون بیشتر تخریب شوند طرفدار مردمی بیشتری پیدا می کنند.
نظر شما
ادامه