کد خبر: ۵۵۴۴۰
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
رئیس دادگاه ‌عمومی و انقلاب مشهد خبر داد:
«قاضی باخدا» افزود: روند رسیدگی به این دست پرونده‌ها معمولاً کمی زمان می‌برد، از همین رو رسیدگی به تمامی زوایای آن همچنان در شعبه مذکور در حال پیگیری است ...

حکیم مهر: قدس‌آنلاین نوشت:

پس از آنکه ماجرای صدور کیفرخواست «افساد فی‌الارض» هفت نفر از مدیران سابق نهادهایی مانند: اداره‌کل دامپزشکی استان، شبکه دامپزشکی مشهد و مؤسسه صنعتی گوشت مشهد و... که در پرونده واردات گوشت‌های آلوده به صورت سازمان‌یافته موجبات تهدید علیه بهداشت‌عمومی را فراهم نموده بودند پیگیری و رسانه‌ای شد، اواسط هفته گذشته برای اطلاع از روند رسیدگی این پرونده بااهمیت با رئیس دادگاه ‌عمومی و انقلاب مشهد گفت‌وگو کردیم.

یادآوری تخلفاتی که کم از جنایت نبود

سال ۹۴ یک گزارش ساده مردمی به حوزه دادستانی استان منعکس شد که در متن آن به فعالیت‌های مشکوک و سودجویی‌های برخی افراد ذی‌نفوذ اداره‌کل دامپزشکی خراسان‌رضوی اشاره شده بود. در پی آن و با ورود قاطع قاضی‌صادقی، دادستان وقت مشهد به ماجرا و صدور دستورات در مورد زوایای مختلف آن در شعبه ۷۵۱ دادسرای ناحیه ۷ مشهد و توسط «قاضی امیرحسین جوانبخت» مورد بررسی قرار گرفت، پرده از اقدام‌های هولناک و سازمان یافته‌ای که توسط برخی مدیران ارشد وقت دامپزشکی استان (درچند سال صورت گرفته بود) برداشته شد که مستقیماً امنیت‌غذایی شهروندان را با خطر روبه‌رو کرده بود.

در این پرونده که سازمان اطلاعات سپاه هم مأمور بررسی دقیق و نفوذ به باند مذکور شده بود، پس از ماه‌ها تلاش مشخص شد که مدیران مذکور مستقیماً در ماجرا دست دارند که در ادامه هفت نفر که در میان آن‌ها برخی مدیران‌وقت فعال در حوزه دامپزشکی و ... بودند، دستگیر شدند.

در ردگیری نخستین اقدام‌های مجرمانه متهمان پرونده مشخص شد

۳۰هزارکیلوگرم گوشت‌آلوده از مرز سیستان وبلوچستان به صورت غیرقانونی وارد کشور و در یک سردخانه دپو شده بود که با دستور قضایی محموله توقیف می‌شود و قرار می‌شود محموله آلوده در چندمرحله به واحد رندرینگ ظش (کوره معدوم‌سازی) منتقل و نابود شود، اما کمی بعد مقام قضایی با بررسی اسناد و صورتجلسه‌ها پی می‌برد که هیچ محموله‌ای در تاریخ‌های اعلام شده معدوم نشده و صورتجلسه‌های ارسالی حمل محموله به محل معدوم‌سازی از اساس کذب بوده و هیچ خودرویی محموله‌هایی را که آلوده به (توتال کانت) و (ای کولای) بودند را برای معدوم‌سازی اصلاً بارگیری نکرده است!

درادامه یک محموله آلوده دیگر هم وارد کشور می‌شود که با درصد دقیق ماجرا، محموله ۲۵ تنی که امضای مدیران مذکور پای آن بود هم شناسایی می‌شود.

از سوی دیگر مشخص شد اعضای این باند هزارعدد از اجزای حرام دامی را که به صورت غیرمجاز در سردخانه کشتارگاه صنعتی گوشت مشهد نگهداری می‌شد را از محل خارج کردند که محموله در ایست‌وبازرسی شاهرود توقیف می‌شود.

آلوده‌کردن محموله گوشت سپاه توسط مجرمان

همچنین در تاریخ ۲۸/۱۱/۹۵ نیروهای سازمان اطلاعات سپاه خراسان‌رضوی متوجه شدند مرکزخرید سپاه پس از وارد کردن محموله گوشت به داخل کشور لاشه‌ها را برای انجام فرایند کشتارگاهی تحویل مؤسسه صنعتی گوشت مشهد می‌دهد، اما با دستور رئیس وقت مؤسسه کشتارگاه صنعتی گوشت مشهد و همراهی برخی دیگر از مدیران مؤسسه مذکور، لاشه‌های انگلی را جایگزین لاشه‌های سالم می‌کنند و آن‌ها را بسته‌بندی می‌کنند.

پرونده جرایم سازمان‌یافته مسئولان وقت شبکه دامپزشکی استان، شهرستان و... هر روز سنگین‌تر می‌شد و تا آنجا پیش رفت  که معلوم شد آن‌ها دست به اقدام‌های مجرمانه دیگری نظیر نادیده گرفته آلودگی (سالمونلا) محموله گوشت ۶۲۲ لاشه‌ای وارداتی و فروش قسمتی از آن در بازار، فروش ۶۵ تن دنبه آلوده، فروش ۲۴۰ هزارلیتر سرم غیرقابل مصرف، کشتار بیش از حد دام مولد، صادرکردن ۷۵ تن مرغ آلوده و برگشت خوردن آن و... زده بودند.

قاطعیت دادستانی در مواجهه با پرونده‌های سلامت‌محور

برهمین اساس بود که پرونده ۱۸جلدی مدیران مذکور در مرحله بازپرسی روند قضایی‌اش پس از ۱۸ ماه به پایان رسید و برهمین اساس و با توجه به مستندات، اعترافات متهمان، گواهی شهود و ... برای هفت نفر از متهمان پرونده با هویت‌های (م. ر)، (م. الف)، (ب. خ)، (م. ب)، (ج. ع)، (ح. ع) و (ح. الف)، با توجه به ماده ۲۸۶ قانون مجازات‌اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و ماده ۱۰۶۸۸ بزه انتسابی، کیفرخواست «افساد فی‌الارض» در نظر گرفته شد و از سوی دادستان وقت هم مورد تأیید قرار گرفت.

حال پس از گذشت حدود یک سال از انتشار گزارش مذکور و صدور کیفرخواست برای متهمان و همچنین پاسخ به مطالبه مردمی به سراغ «قاضی باخدا»، رئیس دادگاه‌های انقلاب مشهد رفتیم و در این زمینه با وی گفت‌وگو کردیم.

رئیس محاکم انقلاب مشهد در پاسخ به پیگیری‌های صورت گرفته، عنوان کرد: پرونده گوشت‌های آلوده پس از ارجاع به یکی از شعبات دادگاه انقلاب مشهد، رسیدگی به آن به صورت دقیق در دستور کار قرار گرفته است.

قاضی باخدا ادامه داد: روند رسیدگی به این دست پرونده‌ها معمولاً کمی زمان می‌برد، از همین رو رسیدگی به تمامی زوایای آن همچنان در شعبه مذکور در حال پیگیری است.

 

انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
0
4
هیچ اتفاقی نمی افتد.چنین مواردی در استان .......... کاملا عادی است.تلفن ۱۵۱۲ هم گذاشته اند تا بعد از دریافت گزارشات،متخلفین و‌مجرمین را نسبت به موضوع شکایت بررسی کنند.
حتی مدارک و‌مستندات را به خود رییس سازمان دامپزشکی هم‌ نشان دهی،کسی پیگیری نمی کند.
دامپزشکی تمام شده است
پاسخ ها
تریبون آزاد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
فقط یک روز تریبون آزاد رو به دامپزشک هایی که مسول فنی بودن داده بشه،وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کلا باید تعطیل بشن.
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
0
1
نمی دونم چرا پرونده مشهد را خبرش را که می خوانم با این که کارشناس بدون پست خاصی در استان دیگر می باشم ، می ترسم ، امان از کارمندان بد که مدیران را به دردسر می اندازد ، همیشه ۲۴ ساعت که نمی شود از کار معاونین و کارمندان نادرست خبر داشت!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
0
4
همه اینها به کنار.فقط در درج نظرات مراقب باشید که مبادا نقدی علیه مجرمین و‌‌ متخلفین و خائنان به مردم بنویسید.مثل اینکه در یکی از استانها یک نظری در حکیم مهر نوشته است که به مذاق حامیان مجرمین خوش نیامده است و احتمال می دهند که نظر دهنده یک مسوول فنی باشد و می خواهند ترتیبش را بدهند.یعنی ............... عده ای مجرم با توهمات خود می خواهند یک مسوول فنی را بدبخت و بیچاره‌کنند.
بجای اینکه بروند رشوه بگیران و مفسدین درون سیستم را به دست عدالت بسپارند،به دنبال این هستند که نظر دهنده کیست!!!
همین کارهاست که باعث می شود ارگانهایی مثل اطلاعات سپاه وارد عمل شوند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
0
3
ان شاالله پرونده گوشتهای آلوده سال 85 و 97 ............. نیز نتیجه اش بزودی مشخص شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
توسط پدافند غیر عامل در حال پیگیری است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
زمانیکه واحد بسته بندی ، همسر خود را مسئول بهداشتی برای خود کند ، همین می شود
ناشناس
| Germany |
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
سال ۹۷ مگه گوشت آلوده وارد شد؟؟
معاد فقط برای مردم عادی!!
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
ان شاء الله گوشت های آلوده،سال 88 هم رسیدگی می شود!!که محال است چون دست های مخفی در آن حضور داشتند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
3
2
بزارید باهمین حلوا حلوا کردن دلشون خوش باشه. من از روند پرنده آگاهم به نظرم بقیه همکارن هم كم و بیش آگاه باشند. فقط به آنانی که این اخبار را میزارن بگید که خدا از آبروی مردم نخواهد گذشت. بهتر است خدا را فراموش نکنند و مواظب حرفای خلاف واقع و کارهاشان باشند. واقعًا كه اين همه كينه زشت است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
0
2
کارفرمایان متخلف آگاه باشند پایان شب سیه، سفید است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
0
2
ان شالله به امید خداوند و سربازان گمنام امام زمان کسانی که در استان در حال از بین بردن قانون خصوصا ماده ی 19 هستند به زودی شناسایی و هر چه سریعتر به اشد مجازات برسند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
0
2
متاسافنه در استان لابی گری برای گریز از قوانین و دستورالعملهای دامپزشکی بسیار زیاده است ان شالله ضابطین محترم قوه ی قضایه با قدرت وحضور پر رنگ ....... حضور داشته باشند .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
1
2
مدیریت محترم سایت حکیم مهر
در خصوص اطلاع رسانی این پرونده، بنظر میرسد که جانب انصاف رعایت نشده و افراد پشت پرده سعی در بزرگنمایی آن دارند. همانطوریکه در عنوان گزارش نیز بدرستی ذکر کرده اید، پرونده در حال رسیدگی می باشد. بنابراین بگذاریم دادگاه نظر بدهد و پس از آن اعلام شود. اینگونه بهتر نیست؟
ذوالفقار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
0
0
والا یه خارجی این مطالب رو بخونه مطمئنا این سوال رو از خودش می پرسه مگه ایران دولت و مجلس نداره؟!!! .....................
نظر شما
ادامه