کد خبر: ۵۶۳۶۸
تعداد نظرات: ۱ نظر

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌ها و سواحل دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه ادعاها در مورد حال بد دلفین برج میلاد کذب است، گفت: تلاش برای رهاسازی این دلفین که به نام «کاسیا» شناخته می‌شود با توجه به تصمیم مالک آن برای این کار ادامه دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، طی روزهای اخیر ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن دامپزشک روس دلفیناریوم برج میلاد توضیحاتی در خصوص وضعیت کاسیا دلفین این دلفیناریوم، موضوع شیوع ویروس کرونا و پاره ای از محدودیت ها برای انتقال هوایی این دلفین به خارج از کشور ارائه و از مجامع بین‌المللی و سایر کشورها درخواست کمک برای خروج این حیوان و انتقال به کشور ثالث کرده بود.

در کمال تعجب، این ویدئو در یکی از صفحات اینستاگرامی، با عنوان «دلفین دلفیناریوم برج میلاد درحال مرگ است» منتشر و علت این موضوع هم گرسنگی و تنهایی این دلفین عنوان شده بود.

این موضوع باعث شد که بعداز ظهر روز گذشته، دهم فروردین ماه، جمعی از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط  زیست استان تهران، با مراجعه سرزده به این مرکز در جریان آخرین وضعیت نگهداری این دلفین قرار گیرند.

«داود میرشکار» مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان محیط زیست در تشریح این بازدید، ضمن اشاره به اینکه وضعیت عمومی و ظاهری دلفین، درحال حاضر ثابت و مناسب است، گفت: در این بازدید نوع، مقدار تغذیه و انبار غذایی این حیوان مورد پایش و رصد قرار گرفت.

وی افزود: از نظر رسیدگی به دلفین، مربیان و دامپزشک به‌طور دایم حضور دارند و براساس توضیحات مسوولان این مجموعه و شواهد موجود، تمرینات و نمایش های انفرادی دلفین، به صورت روزانه و مرتب انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌ها و سواحل دریایی سازمان محیط زیست با بیان اینکه این حیوان اکنون هیچ‌گونه مشکلی ندارد، تأکید کرد: از آنجا که دلفین‌ها حیواناتی گروهی و اجتماعی هستند، با توجه به شرایط پیش آمده و مرگ دلفین اول، این دلفین تنها شده است و تنهایی برای این حیوان مناسب نیست.

میر شکار در ادامه تصریح کرد: با توجه به اظهارات مسوولان این مجموعه، تصمیم مدیریت دلفیناریوم بر انتقال دلفین به زیستگاه اصلی خود در دریای سیاه است و سازمان محیط زیست نیز مجوزهای لازم برای این کار را صادر کرده، اما این موضوع با محدودیت‌های هوایی به دلیل شیوع کرونا مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه این تلاش ها کماکان ادامه دارد و پیگیری های لازم نیز از سوی محیط زیست برای تسهیل در این موضوع انجام می‌شود، گفت: در این خصوص برنامه مدیریت مجموعه آن است که دلفین مورد نظر، چندماهی به یک کمپ پیش بینی شده در سواحل دریای سیاه، که زیستگاه اصلی این حیوان است، منتقل شود و پس از آموزش های لازم و برخورداری از شرایط کامل رهاسازی، به طبیعت خود بازگردد.

همچنین «محمد کرمی» رییس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست استان تهران نیز در این بازدید اظهار داشت: بعد از مرگ دلفین اول، بر اساس دستورالعمل‌های موجود، اقدامات اولیه و قانونی صورت گرفته است و با تعیین یک کارشناس معین، وضعیت نگهداری و سلامت این دلفین از سوی محیط زیست استان تهران کنترل و پایش می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دوماه پایانی سال، ۶ مرتبه از این مرکز، بازدید سرزده انجام شده است، افزود: کارشناس اداره کل محیط زیست استان تهران در هربار مراجعه، تمامی شرایط نگهداری این حیوان را رصد کرده و گزارش‌های کارشناسی در هر بازدید تهیه شده که در هیچ یک از موارد، موضوع خاص و مشکوکی در بحث تغذیه و سلامت این حیوان وجود نداشته است.

رییس اداره نظارت برحیات وحش محیط زیست استان تهران گفت: به هر حال تا زمانی که دلفین مذکور در این مرکز نگهداری شود، محیط زیست وظایف ذاتی و قانونی خود را در مورد سلامت و وضعیت نگهداری آن انجام خواهد داد.

۲۹ آذرماه ۱۳۹۸ آلفا یکی از دو دلفین دلفیناریوم برج میلاد به علت «ایست قلبی و تنفسی و نارسایی قلبی» تلف شد و بعد از آن دلفین دوم به " کاسیا " تنها ماند.

 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دکتر دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
1
0
در کشوری که جان انسانهایشم ارزشی ندارد حامی حقوق حیوانات بودن طنزی تلخ است!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه