کد خبر: ۶۰۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
 

ارتش آمریکا در پروژه ای جدید اقدام به طراحی و ساخت عینک های واقعیت افزوده برای سگ های آموزش دیده خود کرده است. این عینک ها مربیان را قادر می سازند تا بتوانند به راحتی فرمان های مد نظر خود را به سگ انتقال دهند و از همه مهم تر آن که نیازی به حضور مربی در فاصله نزدیک هم نخواهد بود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مجله تصویری سلاح، این موضوع باعث می شود که نیروهای نظامی بتوانند در موقعیتی امن پنهان شوند و بدین ترتیب ریسک ناشی از عملیات مستقیم نیز کاهش یابد.

عینک های واقعیت افزوده بستری مناسب را در راستای ارسال دستورهای نظامی فراهم می آورند. در واقع از این طریق می توان سگ ها را به سمت مناطق خاصی هدایت کرد که در میدان دید حیوان قرار دارند، مانند موقعیت هایی که در آن ها مواد منفجره کار گذاشته و یا اشیاء خطرناک مخفی شده اند.

لازم به ذکر است که برای دست یابی به این هدف ارتش آمریکا با شرکتی که حوزه فعالیت آن صرفا تولید عینک های واقعیت افزوده مخصوص سگ ها است همکاری خواهد کرد.

متخصصین نظامی معتقد هستند که استفاده از چنین تجهیزاتی می تواند منتج به انقلابی اساسی در حیطه دستاوردهای تکنولوژیک ارتش شود و همین مسئله می تواند آینده سگ  در عملیات های نظامی را دستخوش تغییر کند.

کمپانی تولید کننده عینک های واقعیت افزوده سگ ها Command Sight نام دارد و شرکتی کوچک با هدف اصلی توسعه فناوری های نظامی پیشرفته به شمار می رود. گفتنی است که فرد کنترل کننده عینک های واقعیت افزوده می تواند هرآنچه که در میدان دید سگ وجود دارد را با وضوح بالا از طریق دوربین فعال روی عینک؛ مشاهده کند.

تا پیش از این نیروهای نظامی مسئول سگ های ارتش مجبور به استفاده از سیگنال های دستی یا لیزری برای هدایت این حیوانات باهوش به موقعیت های دلخواه خود بودند. اما این روش عیبی بزرگ داشت و آن هم چیزی نبود جز قرار دهی نیروها در معرض آتش دشمن.

حتی سیستم های دیگر مانند واکی تاکی (وسیله ای قابل حمل که امواج رادیویی را به صورت دو طرفه مخابره می کند) نیز منجر به ایجاد سردرگمی می شدند. این در حالی است که با کاربرد واقعیت افزوده، اپراتور می تواند سوژه های مختلف را به صورت دیجیتالی برای جلب توجه سگ ها نشانه گذاری کند و عوامل سردرگمی را یکی پس از دیگری از بین ببرد.

در مجموع سگ های نظامی در نقش های مختلفی از تامین امنیت پایگاه ها گرفته تا کشف بمب و یا حتی تعقیب نیروهای دشمن در میدان جنگ به کار گرفته می شوند.

برای مثال در سال 2011 یکی از سگ های واحد ویژه نیروی دریایی آمریکا به نام Cairo در عملیاتی که منجر به دستگیری و کشتن اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده شد، حضور فعال داشت. سگ های آموزش دیده در طول زندگی خود با تهدیدات فیزیکی و روانی مختلفی رو به رو می شوند. نمونه ای دیگر از فعالیت نظامی پر رنگ سگ ها به سال 2019 و حضور یک مالینوای بلژیکی به نام Conan از اعضای گروه عملیاتی نیروهای ویژه شماره یک-دلتا در عملیات دستگیری ابوبکر بغدادی رهبر داعش باز می گردد. با وجود آن که Conan در این عملیات زخمی شد اما توانست زنده بماند.

محققان بر این باور هستند که با تولید پروتوتایپ کامل از عینک واقعیت افزوده سگ های آموزش دیده چیزی حدود 2 سال فاصله زمانی دارند. لازم به ذکر است که سیستم فعلی از عینک های مورد استفاده از طریق اتصالات سیمی کار خود را انجام می دهند. در مقابل نمونه آینده نگر فاقد چنین مواردی خواهد بود.

 
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
3
1
مرگ بر امریکا ......
دانیال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
0
0
بعد حسن روحانی میگه امریکا با دم شیر بازی نکن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه