کد خبر: ۶۳۷۹۷
تعداد نظرات: ۳ نظر

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره متانولی اسپند می‌تواند وزن موش‌ها را از طریق کاهش اشتها، کم‌تر کند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، در طب سنتی استفاده از اسپند به منظور لاغری توصیه شده است. با توجه به این‌که در خصوص اثرات این گیاه بر اساس روش‌های علمی، اطلاعات کافی وجود ندارد، پژوهشگران با انجام مطالعه‌ای آزمایشگاهی، تاثیر این گیاه دارویی را در موش‌های آزمایشگاهی، بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه ۲۸ سر موش صحرایی را به صورت تصادفی در چهار گروه تقسیم کردند. به سه گروه از موش‌ها به مدت شش هفته روزانه عصاره متانولی اسپند (دوزهای ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی‌گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن) خورانده شد و یک گروه نیز به عنوان گروه کنترل، دارونما دریافت کردند.

برای بررسی تاثیر عصاره اسپند، غذای مورد مصرف موش‌ها اندازه‌گیری شد. همچنین پژوهشگران وزن موش‌ها را پیش از شروع آزمایش و هر هفت روز پس از شروع اندازه‌گیری کردند. در پایان آزمایش نیز میزان قند خون، کلسترول، تری‌گلیسرید، HDL و LDL و همچنین هورمون‌های انسولین، T3 و T4 موش‌ها اندازه‌گیری شد.

مشاهدات این آزمایش نشان داد که میانگین افزایش وزن، مصرف غذا و سطح سرمی هورمون T3‌در موش‌هایی که عصاره اسپند با دوز ۴۰۰ میلی‌گرم به ازای کیلوگرم (بالاترین دوز دریافتی)دریافت کرده بودند، به طور معنی‌داری کاهش یافته بود. در صورتی که میزان کلسترول در این گروه افزایش یافته بود.

در این مطالعه قند خون در تمامی گروه‌های دریافت‌کننده عصاره اسپند، کم‌تر از گروه کنترل بود. همچنین میزان HDL در تمامی موش‌های دریافت‌کننده عصاره اسپند افزایش یافته بود.

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند: از آن‌جا که میزان مصرف غذا در موش‌های مصرف‌کننده عصاره اسپند به طور معنی‌داری کاهش یافت، عصاره متانولی دانه گیاه اسپند، ممکن است از طریق کاهش اشتها موجب پیشگیری از افزایش وزن در موش‌ها شده باشد.

با توجه به این‌که این مطالعه یک مطالعه مقدماتی و آزمایشگاهی است، بررسی‌های بیشتری برای تایید نتایج آن مورد نیاز است.

در انجام این مطالعه اسماعیل ملاشاهی و حمیدرضا کازرانی؛ پژوهشگران دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «اثرات متابولیک عصاره متانولی اسپند در رت‌های تغذیه‌شده با رژیم غذایی معمولی» در مجله افق دانش دانشگاه علوم پزشکی گناباد، منتشر شده است.

 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
4
0
این پژوهش الان یعنی چی!کاربرد اون در دامپروری چیست؟نتیجه تحقیق تو بخوان(تحمیق)که اسفند باعث کاهش اشتها و منجر به کاهش وزن میشه دست مریزاد !همه پژوهشگرها در دنیا تحقیق میکنند که چطور و با چه راهکاری تحریک اشتها بشه و به طبع ان وزن گیری در دامی که مورد استفاده مردم است بیشتر بشود نه بر عکس ان .من یکی که نفهمیدم منظور پژوهش گران از این پژوهش چی بود درپایان بهتراست دانشمندان جوان ما تمرکز خودشان رادر امر تشخیص و کنترل بیماری های دام و طیور قرار دهند و طب سنتی را به جناب تبریزیان و دکتر روازاده واگذار کنند
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
1
0
کی میخواهیم به خود بیاییم و دست از درمان همه بیماری‌ها با علف و گیاه بکشیم و کمی رو به جلو حرکت کنیم. هرجا نگاه کنی حرف از علف و گیاه و ریشه و غیره برای درمان انواع و اقسام بیماریهاست.
پاسخ ها
سوزان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
کاش یاد بگیریم قبل ایراگرفتن ی خرده عقلمون رو بکار بیاندازیم.بیشتر داروها ازهمین گیاهان بدست میاد.
نکنه شماجزو علفخوارها هستید؟؟نگرانی غذات ته بکشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه