کد خبر: ۶۵۳۶۳

حکیم مهر: دامداران تربت حیدریه علاوه بر کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، از وجود برخی نابسامانی‌ها در بیمه دام و پرداخت غرامت به دامداران هم شکایت دارند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «مهدی محمدی‌نژاد» یکی از دامداران تربت حیدریه با ارائه اسناد مربوط به قرارداد بیمه‌نامه دام خود گفت: ۶۱ راس دام سبک خود را در قالب ۲ قرارداد زیر پوشش بیمه پایه و تکمیلی درآورده‌ام؛ اکنون که ۲۱ راس دام من تلف شده است، شرکت بیمه‌گذار تنها خسارت ۹ راس گوسفند را پرداخته است و در خصوص دلیل این اقدام می‌گوید که بقیه دام‌ها بر اثر بیماری تلف شده‌اند که در متن قرارداد گنجانده نشده است.

شیوه پرداخت خسارت ها منصفانه نیست

او این شیوه پرداخت خسارت را غیرمنصفانه دانست و افزود: من دانش دامپزشکی لازم را ندارم همچنین از دایره انصاف به دور است که در زمان عقد قرارداد پول کامل را از من بگیرند اما در زمان پرداخت خسارت، عناوینی را به کار ببرند که ما با آن‌ها بیگانه هستیم.

مهین حسن‌زاده یک بیمه‌گر محصولات کشاورزی و دامی گفت: شیوه پرداخت بدینگونه است که ابتدا دامپزشک بیمه به محل مراجعه کرده و بعد از انجام آزمایش دلیل تلف شدن دام را به ما گزارش می‌کند.

او افزود: از آنجا که شخصا مدافع حقوق بیمه گذاران هستم و چنانچه بنا نباشد مبلغی به بیمه‌گذار پرداخت شود مجددا ارزیابی توسط کارشناس دیگری انجام می‌گیرد اما در نهایت برای پرداخت خسارت این نظر اداره دامپزشکی است که حکم نهایی را تایید یا رد می‌کند.

مجید خزاعی مسئول نمایندگی بیمه کشاورزی منطقه تربت حیدریه گفت: بیمه محصولات کشاورزی خصوصی نیست و در واقع ما زیرمجموعه بانک کشاورزی هستیم.

او  با بیان این‌که هیات امنای صندوق بیمه کشاورزی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستند، افزود: کار اجرایی تصمیمات این هیات امنا را بانک کشارزی با کمک دفاتر نمایندگی خود در سطح کشور انجام می‌دهد و ما یکی از آن نمایندگی‌ها هستیم که شهرستان‌های تربت‌حیدریه، کاشمر، خلیل‌آباد، زاوه، تایباد و باخزر را زیر پوشش داریم.

مسئول نمایندگی بیمه کشاورزی منطقه تربت حیدریه ادامه داد: چهار سال پیش هیات امنا، بیمه پایه را برای یک سری عوامل قهری و طبیعی و همچنین بیماری‌های واگیرداری که به صورت اپیدمی در منطقه ممکن است به وقوع بپیوندد وضع کرد به همین جهت بین ۷۰ تا ۹۰ درصد حق بیمه پایه را دولت خود پرداخت می‌کند اما در کنار آن بیمه تکمیلی را نیز برای کشاورزان و دامدارانی که ممکن است دام و یا محصول خود را بر اثر بیماری یا حوادث دیگر از دست داده باشند مصوب کردند.

خزاعی بیان کرد: بر این اساس بیمه تکمیلی بیماری‌های غیر اپیدمی را شامل نمی‌شود و سهم دولت در پرداخت غرامت آن نیز کمتر شده و به ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌رسد.

او تصریح کرد: مدت ۲ سال است که همزمان با بیمه پایه، سامانه ثبت هویت دام نیز در منطقه فعال شده است و صندوق بیمه کشاورزی ثبت هویت را هم انجام می‌دهد پس به تعبیری بسیاری از دیگر هزینه‌ها برای ثبت هویت به صورت رایگان صورت می‌گیرد.

 مسئول نمایندگی بیمه کشاورزی منطقه تربت حیدریه تاکید کرد: در عین حال یارانه‌ای که دولت برای پرداخت خسارت در نظر گرفته است، تنها برای مواردی است که در بیمه نامه درج شده و ما فراتر از قانون نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم.

خزاعی با ارائه گزارشی در خصوص فعالیت این صندوق اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی ۱۳۹۹ تاکنون در سطح منطقه بیش از یک میلیون راس دام سبک و سنگین تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند و تا این لحظه مبلغ ۵۶ میلیارد ریال خسارت به دامداران زیانمند پرداخت شده‌است.

او افزود: در تربت‌حیدریه و در همین بازه زمانی ۶ هزار و ۸۸۷ فقره بیمه‌نامه دام برای ۲۹۴ هزار ۵۳۵ راس دام صادر شده و مبلغ خسارت پرداختی به دامداران تا امروز ۹ میلیارد و ۳۴۳ میلیون ریال بوده است.

خوراک دام تنها به دام‌های بیمه شده تعلق می‌گیرد

«دکتر ابوالحسن سیدین» رئیس شبکه دامپزشکی تربت‌حیدریه گفت: صدور تاییدیه ما تنها بر اساس مفاد مندرج در قانون بیمه و تایید آن توسط ۲ نفر دامپزشک این اداره است که دام را کالبدشکافی کرده‌اند؛ البته به این نکته هم باید توجه داشت که برخی از دامداران دام خود را تنها برای دریافت خسارت بیمه نمی‌کنند بلکه در اصل برای دریافت خوراک یارانه ای بیمه می‌کنند زیرا طبق قانون یارانه خوراک دام تنها به دام‌های بیمه شده تعلق می‌گیرد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه