کد خبر: ۶۵۴۲۰
تعداد نظرات: ۸ نظر

حکیم مهر: یک دامدار مشهد با بیان اینکه هر هفته سه گاوداری ۷۰۰ راسی در مشهد نابود می‌شود، گفت:طی ۴ ماه گذشته به خاطر نداشتن خوراک دام مجبور شدم ۱۸ گاو آبستن را به کشتارگاه بفرستم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد ملی کرامت، یکی از دغدغه‌های این‌ روزهای مردم، مشکلات دامداران و کشاورزان به عنوان پایه‌های اصلی صنعت غذای کشور است. مشکلات بی‌شمارحوزه دام، بنیاد ملی کرامت را بر آن داشت تا به پیگیری مسایل این حوزه بپردازد. در این راستا مدیرکل بنیاد کرامت خراسان رضوی به همراه جمعی از مسوولین این بنیاد دربازدید از تعدادی از  دامداری‌های استان پای درد دل دامداران نشسته و به بررسی مشکلات آنها پرداختند.

گلایه‌ای از عدم همراهی مسئولین برای حل مشکلات

مدیرکل بنیاد در خراسان رضوی در این خصوص گفت: دربدو امر تلاش کردیم از مدیر جهاد کشاورزی خراسان رضوی وقت ملاقاتی بگیریم و مسائل را با ایشان طرح کنیم اما بعد از گذشت نزدیک به یک هفته، تلاش‌هایمان به نتیجه نرسید.

«مصیب عنابستانی» افزود: در هر صورت ما به رسالت مطالبه‌گری و انتشار دغدغه و حرف دل مردم اقدام کرده و برای بررسی مشکلات دامداران از چند دامداری بازدید کردیم.

وی تصریح کرد: بی‌شک مشکلات عدیده‌ی دامداران نیازمند همراهی مسئولین و دست‌اندرکاران این حوزه و همچنین مطالبه رسانه‌ای فعالان عرصه خبر است و امیدوارم دولت منتخب در اولین اقدام مشکلات این حوزه را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد.

سهمیه‌ غذای دام فقط برای ۳روز کافی‌است

در این بازدید یکی از دامداران خراسان رضوی بیان کرد: حدود ۳۸۰ راس گاو داشتم ولی الان ۸۰ راس دارم. از سه سال گذشته  به این طرف وضعیت خیلی خراب شده است. رکوردگیری شیردهی گاوها هر ماه توسط کارشناسان جهاد انجام می‌شود و بر اساس آن ۵۰ کیلو غذای دام(کنستانتره) تحویل می‌شود. این ۵۰ کیلو غذای ۳ الی ۵ روز یک گاو است، بقیه ماه یعنی ۲۵ روز دیگر را باید از بازار آزاد تهیه کنیم.

وی افزود: ذرت آزاد هر کیلو ۶ هزار و ۲۰۰ تومان قبلاً ۲ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است. جو آزاد هر کیلو ۶ هزار و ۲۰۰ تومان قبلاً ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است. سویا آزاد هر کیلو ۹ هزار و ۲۰۰ تومان قبلاً ۶ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است. یونجه کیلویی۵ هزار و ۵۰۰ تومان  قبلا کیلویی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان و سال گذشته ۸۰۰ تومان بوده، همه اینها را باید نقدی خرید کنیم.

این دامدار گفت: ۳۰ سال است در اصلاح نژاد گاو کار می‌کنم اما از تجربه بنده استفاده نمی‌شود. با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی غذای دام وارد می‌کنند ولی به دامدار نمی‌دهند تا گران شود. آنقدر دیر غذای دام را می‌دهند که کپک می‌زند. ‌کپک اولا مانع آبستن شدن گاو می‌شود، دوم باعث سقط گوساله می‌شود، از طرفی غذای دام کپک زده برای شیر هم مشکل ایجاد می‌کند، مجبوریم از ضد کپک استفاده کنیم و هر کیلویی ۵۰۰ هزار تومان پول بدهیم بخریم.

وی افزود: قیمت شیر از طرف دولت ۶ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده است ولی کارخانه‌ها هنوز از ما همان ۵ هزار تومان یا ۴ هزار و ۸۰۰  تومان خرید می‌کنند. در حالی‌که کارخانه داران شیر را از ما همان قیمت قبلی می‌خرند ولی محصولات لبنی خود را گران کرده‌اند.

 این دامدار چاره کار را اینگونه عنوان کرد: اول به ما علوفه و غذای دام با قیمت تعاونی بدهید. دوم اینکه اگر واقعاً شیر را گران کرده‌اید از ما هم به همان قیمت بخرید.

وی در خصوص قطعی مکرر برق هم گفت: قطع برق برای دوشیدن شیر گاوها معضل بزرگی ایجاد کرده است، مجبور می‌شویم گاوها را با چند ساعت تاخیر بدوشیم که موجب سر و صدا و درد فراوان در زبان بسته‌ها می‌شود!!

وی بیان کرد: به علت نداشتن علوفه و غذای دام گاوهای شیری را با یک آمپول وادار به سقط می‌کنیم تا کشتارگاه مجاب شود آنها را بکشد، چون طبق قانون گاو آبستن را کشتار نمی‌کنند.

مریض شدن هر گاو حدود پنج میلیون تومان برای ما هزینه دارد، در حالی که  نقدینگی ما  صفر است چه کار باید بکنیم! غذای دام را باید نقد بخریم، کارخانه پول ما را نقد نمی‌دهد.

این دامدار همچنین گفت: کارگران زیادی برای ما کار می‌کردند که بیکار شدند، قبلا گاوهای نر(جوانه) داشتیم که برای هیئت‌های مذهبی قربانی می‌کردیم، اما الان نداریم.

سقط جنین گاوها، فاجعه‌ای در دامداری‌ها

یکی دیگر از دامداران مشهدی با گلایه از وضع موجود گفت: دو پسر داشتم که یکی از آنها را اخراج کردم، هزینه دکتر دامپزشک قبلا ۵۰۰ هزار تومان بوده ولی  الان حداقل ۲ میلیون تومان است.

«نجفی» افزود: داروی دام خیلی گران شده است مجبورم گاو ابستن را آمپول بزنم تا گوساله‌اش سقط شود و بعد آن را به کشتارگاه تحویل بدهم چون علوفه ندارم.

این دامدار افزود: گاوداری‌های بدون پروانه از جهاد کشاورزی هیچ چیزی نمی‌گیرند، طی ۴ ماه گذشته به خاطر نداشتن خوراک دام مجبور شدم ۱۸ گاو آبستن را به کشتارگاه بفرستم. همچنین در گذشته یک تن شیر تولید می‌کردم اما امروز به روزی ۴۰۰ کیلو رسیده است.

هر هفته سه گاوداری ۷۰۰ راسی در مشهد نابود می‌شود

وی ادامه داد: مشکلات از سه سال قبل شروع شده و امسال به اوج خود رسیده است، اوضاع و احوال همه دامداران به همین شکل است؛ قبلاً با فروش یک گاو می‌توانستیم یک پراید صفر بخریم حالا با ۲۰ تا گاو هم نمی‌توانیم یک پراید بخریم.

این دامدار تاکید کرد: پنی‌سیلین‌ ۶۷ هزار تومان بوده ولی الان شده ۴۰۰ هزار تومان! طی ۴ ماه گذشته این گاوداری نه تنها برای من سود نداشته بلکه ۱۵۰ میلیون تومان هم بدهی به بار آورده است.

وی گفت: با این شکل کشتار دام در امسال که گاوهای ماده شیری و حامله را کشتار می‌کنند، سال آینده کشور با مشکل بزرگی در تامین شیر و گوشت مواجه خواهد شد، مثل جوجه‌هایی که چند سال قبل کشتند و امسال مرغ به کیلویی ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان رسید.

نجفی  با بیان اینکه هر هفته سه گاوداری ۷۰۰ راسی در مشهد نابود می‌شود، ادامه داد: برای زایمان یک گاو آبستن که با مشکل مواجه بود دامپزشکی از من ۲ میلیون تومان در خواست پول کرد، چون نداشتم مجبور شدم گاو را به کشتارگاه ببرم! گاوداری‌های چناران هم همگی نابود شدند، نگهداری گاو بسیار سخت است، شبانه روز باید از آنها مراقبت کرد ولی با همه این زحمات نه تنها سودی نمی‌کنیم بلکه ضرر فراوانی هم می‌کنیم.


انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
0
4
این رقمها از کجاست؟ دامپزشک ۲ میلیون تومن ؟پنی سیلین ۴۰۰ تومن ؟. اگر شما به دامپزشک نصف این رقم را میدادید الان وضع ما این نبود... به جرات میگم حداقل در شهرستانی که هستیم هزینه ی سخت زایی آخر شب و جاده خراب و ... نهایتا یک پنجم قیمتی که گفتند هست اونم با منت تمام...
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
تازه همونم با نسیه میدن
اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
0
4
معمولا در بیشتر موارد غیر از جراحی گسترده، ویزیت و هزینه دارو از یک میلیون تومان فراتر نمیره
ناشناس
|
United States
|
۰۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
1
4
دروغه بخدا.واکسن تب برفکی و لمپی اسکین و شاربن و ابله و اکتیما و پی پی آر که رایگانه.سم هم رایگانه.تست سل و بروسلوز هم مجانیه.سهمیه سوخت هم که بهتون دارن میدن.کلی سوبسید و...هم هست.خوراکتونم یارانه ایه.تعرفه های دامپزشکی هم پایینه وام با بهره پایینم بهتون میدن دیگ چی میخاین؟چقدر ادمای قدر نشناسی هستن این دامدارا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
دروغه چیه من خودم دکتر دامپزشک هستم دامدار هم هستم اصلا صرف نداره دامداری مجبور شدم بفروشم گوشت کیلویی ۵۰ تومان کاه کیلو ۳ و ۵۰۰ و یونجه ۷ هزارتومان و جو ۷ هزارتومان و خشکسالی که باید الان به گوسفند م خوراک دستی بدم نیست علوفه نیست در استان فارس بدبخت شدیم رفت
دامپزشک
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
لطفا ت تهمت دروغ به دامدارها نزنید. بخش عمده ای از حرفاشون درسته. پن استرپ دو سال پیش 50 هزار بود الان 230 هزار شده. بوتالکس 48 بوده الان حدود 200 هزار. تازه اینا فقط بحث دارو هست خوراک رو هم در نظر بگیرید. در مورد همین قطعی برق من چندبار دامداری ها رفتم واسه ویزیت دقیقا وسط شیردوشی برق هاشون رفت میدونید چقدر استرس به دام و دامدار وارد میشه.
تازه من نمیدونم چرا برخی دوستان نسبت به گلایه های دامداران جبهه گیری میکنن؟!!!! همه این مسایل مستقیما به ما ارتباط داره. بحث گرانی داروها بیشترین ضربه رو به دامدار و دامپزشک وارد کرده. دو سال پیش واسه دامهای مبتلا به تیلریوز هزینه ویزیت بنده 250 (با بوتالکس50 تومانی و اکسی 23 تومانی و فلونکسین 14 تومانی و آلفوس 20 تومانی)بوده. که دستمزدم مابین 100 تا 150 برآورد میشد. ولی الان با بوتالکس 200 تومانی و اکسی 80 تومانی و فلونکسین 50 تومانی و آلفوس 100 تومانی دستمزدم 100 تومان هم نمیشه. نمیشه از دامدار واسه یه کیس تیلریوزی ویزیت 600 تومانی درخواست کنی. در حالی که دامدار از همه لحاظ تحت فشاره.
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
0
2
احتمالا زایمان به شکل سزارین انجام میگرفته که اظهار نکرده .در ضمن کسی نیست بپرسه در مطب دندانپزشکی با نوبت 2 هفته ای برای کشیدن دندان ویا پرکردن وعصب کشی هزینه های نجومی میگیرند ان هم با منت وکسی نیست هم اعتراض کند گر چه تعداد انها نیز زیاد است ولی با تشکیلات قوی جذب حساب شده در دانشگاهها تعرفه های بالا ودخالت افراد غیر مجاز برخورد جدی می کنند وبه اندازه چند صد میلیون در ماه درامد دارند .
دامپزشک
|
United States
|
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
0
0
بخدا سره کیس گاو میرم آخرش که خیلی بخواد بشه با کلی دارو و دستمزد و کرایه راه میشه ۶۰۰ تومن،اونم با بدبختی باید پول بگیری اگر نسیه نباشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه