کد خبر: ۶۶۲۱۷
 

حکیم مهر: وزیر امور خارجه کشور در دیدار با وزیر خارجه دانمارک بر گسترش همکاری های دو کشور در حوزه دامپزشکی تاکید کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای دوجانبه روز پنجشنبه با همتایان خود در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با جپ کوفود وزیر خارجه دانمارک دیدار و درباره آخرین وضعیت روابط و همکاری ها در حوزه های مختلف دوجانبه و منطقه ای گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به علاقمندی دولت جدید برای برقراری روابطی متوازن با کشورهای مختلف از جمله در اروپا، بر گسترش همکاری ها در حوزه های مختلف محیط زیست، انرژی های تجدید پذیر، دارویی، دامپزشکی و  بهداشتی تاکید کرده واز اقدام دانمارک در تولید انسولین قلمی در ایران تقدیر کرد

امیرعبداللهیان با اعلام آمادگی برای مرور روابط و طراحی مسیر توسعه بیشتر روابط دو جانبه، فعال سازی ظرفیت های کمیسیون مشترک دو کشور و  بازگشایی پروازهای مستقیم تهران و کپنهاگ را در رسیدن به این اهداف موثر خواند

وی در خصوص فعالیت برخی گروه‌های تروریستی در اروپا و حضور برخی از این عناصر در خاک دانمارک را غیر قابل قبول دانست و خواستار اعمال استاندارد واحد برای برخورد با تروریسم شد.

وزیر امور خارجه  همچنین در گفت و گو با همتای دانمارکی خود به تحریم ها اشاره کرد و ادامه داد که دولت فعلی آمریکا در اعمال تحریم های غیرقانونی و ظالمانه علیه ملت ایران مسیر دولت قبلی را ادامه داده  و این مغایر ادعاهایی است که به صورت روزانه از واشنگتن شنیده می شود که می خواهند به برجام باز کردند

امیر عبداللهیان افزود که البته این تحریم ها اگرچه محدودیت هایی را ایجاد کرده اما نتوانسته مانعی در روابط خلاقانه تجاری ایران با جهان خارج ایجاد کند و این فرصتی برای هر دو کشور است.

امیرعبداللهیان همچنین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با دانمارک برای ارسال کمک های لازم به مردم افغانستان گفت  .

وزیر خارجه دانمارک نیز در این دیدار ضمن ابراز تمایل به گسترش همکاری ها،  اظهار داشت که تحریم های یکجانبه علیه مردم ایران قابل قبول نیست، در عین حال لازم است در اولین فرصت گفت و گوهای وین از سرگرفته شود.

جپ کوفود از اقدام مهم ایران برای کمک به خارج کردن اتباع خارجی از افغانستان تقدیر کرد و افزود که "دانمارک ۸۰ میلیون دلار برای کمک های انسان دوستانه اختصاص داده است و حتما می بایست بخشی به آوارگان افغانستان اختصاص  یابد." وزیر خارجه دانمارک در این دیدار بر حمایت دولت متبوع خود از رایزنی های منطقه ای در حوزه کشورهای خلیج فارس تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در این‌ نشست همچنین برخی موضوع های کنسولی در مورد مشکلات اتباع ایرانی در خاک دانمارک را مطرح کرد . وزیر امور خارجه دانمارک از همکاری مشترک کنسولی برای حل و فصل موضوع های مطروحه استقبال کرد .
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه