کد خبر: ۷۰۰۹۸

حکیم مهر: کوسه‌ماهی‌ها از گونه‌های ارزشمند دریایی هستند که با وجود اینکه در خطر انقراض قرار گرفته و صید آن نیز ممنوع است، هنوز هم برخی افراد اقدام به صید آن می‌کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، کوسه‌ماهی‌ها از گونه‌های شکارچی، گوشت‌خوار و لاشه‌خوار هستند که از ۴۶ گونه مختلف آنکه در آب‌های کشور زیست می‌کنند ۱۳ گونه در معرض خطر انقراض و چهار گونه نیز در طبقه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند.

کوسه‌ماهی‌ها از رده ماهیان غضروفی هستند که عمدتاً بچه‌زا هستند و از گروه‌های مختلف ماهیان، نرم‌تنان، سخت‌پوستان، سرپایان، خارتنان، پرندگان و حتی پستانداران تغذیه می‌کنند.

با توجه به اینکه کوسه‌ماهی‌ها دارای سن بلوغ بالایی بوده و میزان زادآوری آنها بسیار کم است، پایین بودن نرخ زاد و ولد و تولید مثل در آنها تأثیر جدی در رشد سالیانه جمعیتشان دارد.

در این شرایط سخت زادآوری، صید کوسه‌ماهی‌ها می‌تواند خطری جدی برای جمعیت آنها باشد و انتظار می‌رود که جدیت بیشتری برای جلوگیری از صید آنها مد نظر قرار گیرد.

صید کوسه‌ماهی‌ها به خاطر استفاده از گوشت، روغن، باله‌ها، پوست، دندان‌ها و دیگر اجزای آنها، به یک بازار پرسود برای صیادان تبدیل شده است و خطر انقراض این گونه را جدی‌تر می‌کند.

گونه‌ای در خطر انقراض

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کوسه‌ماهیان از گونه‌های ارزشمندی هستند که در خلیج فارس زیست می‌کنند و در خطر انقراض قرار دارند.

فرهاد قلی‌نژاد با اشاره به ممنوعیت صید کوسه‌ماهیان خلیج فارس، تصریح کرد: با توجه به اینکه کوسه‌ماهیان در خطر انقراض هستند نسبت به صید این گونه هشدارهای لازم توسط اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر صادر شده است.

وی با تقدیر همراهی و همکاری مردم استان بوشهر و صیادان فهیم و دلسوز در حفاظت از اکوسیستم ومحیط زیست دریایی بیان کرد: جدی‌تر از گذشته باید برای فرهنگ‌سازی و جلوگیری از صید کوسه‌ماهیان تلاش کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به برخورد جدی با متخلفان صید کوسه‌ماهیان در استان خاطرنشان کرد: در این زمینه تاکنون تعدادی از متخلفان صید کوسه ماهی‌ها دستگیر و پرونده‌ها در محافل قضائی قرار گرفته است.

وی آموزش را از راهکارهای مهم برای جلوگیری از صید کوسه ماهی‌ها عنوان کرد و ادامه داد: برای جلوگیری از صید کوسه‌ماهی‌ها آموزش‌هایی با حضور قشر جامعه صیادان شهرستان بوشهر برگزار شده و در دیگر نقاط استان نیز این برنامه‌ها اجرا می‌شود.

صید کوسه‌ماهی‌ها ممنوع است

مدیرکل شیلات استان بوشهر نیز پیش از این اعلام کرده بود: صید کوسه ماهی در تمام ماه‌های سال ممنوع است و صیادانی که این آبزی را به‌صورت هدفمند یا ضمنی صید کنند متخلف محسوب می‌شوند.

علی بازدار اظهار کرد: صید کوسه ماهی در تمام ماه‌های سال ممنوع است و صیادانی که کوسه‌ماهی‌ها را به‌صورت هدفمند یا ضمنی صید کنند متخلف محسوب شده و ضمن توقیف صید و شناور آنان با محرومیت‌های طولانی مدت مواجه و به محاکم قضائی معرفی خواهند شد.

وی از صیادان درخواست کرد تا ضمن پرهیز از به‌کارگیری ابزاری که به صید هدفمند این آبزی منجر می‌شود حتی در صورت مواجهه با صید ضمنی نیز نسبت به رها سازی آن اقدام کنند.

علیرغم تاکید سازمان‌های ناظر بر امر صید در استان بوشهر اما به‌دلیل قیمت زیاد باله و گوشت کوسه، این آبزی در معرض انقراض قرار گرفته است.

برخورد با متخلفین صید

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به ممنوعیت صید کوسه‌ماهی‌ها اظهار داشت: در صورت مشاهد هرگونه صید کوسه ماهی‌ها برخورد قانونی با متخلفین انجام می‌شود.

سیداحسان موسوی افزود: مأموران اجرایی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر که از ضابطین خاص دادگستری هستند، گشت‌های محسوس و نامحسوس در اسکله‌ها، بازارهای ماهی فروشان، سردخانه‌ها و عمل آوری ها را در دستور کار دارند.

بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۳ سازمان حفاظت محیط زیست کشور که به نحوه برآورد مطالبه صید و شکار گونه‌های حفاظت شده موضوع ماده ۳ قانون صید و شکار می‌پردازد جریمه صید انواع کوسه‌ماهی‌ها ۳۰۰ میلیون ریال و بیشتر است. وی با بیان اینکه صید کوسه در تمام ماه‌های سال ممنوع است خاطرنشان کرد: صیادانی که کوسه‌ماهی‌ها را به صورت هدفمند یا ضمنی صید کنند متخلف به شمار می‌روند و ضمن توقیف صید و شناور آنان با محرومیت‌های طولانی مدت از طرف اداره کل شیلات رو به رو خواهند شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: از شهروندان دوستدار محیط زیست درخواست داریم که در صورت مشاهده هر گونه تخلفات زیست محیطی مراتب را به نزدیک‌ترین اداره و یا پاسگاه محیط بانی اطلاع دهند.

وی گفت: بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۳ سازمان حفاظت محیط زیست کشور که به نحوه برآورد مطالبه صید و شکار گونه‌های حفاظت شده موضوع ماده ۳ قانون صید و شکار می‌پردازد جریمه صید انواع کوسه‌ماهی‌ها ۳۰۰ میلیون ریال و بیشتر است.

حفظ نسل کوسه‌ماهیان نیازمند حفاظت همه‌جانبه از کوسه‌ماهیان موجود در آب‌های کشور است که می‌توان با ایجاد کارگروه حمایت از کوسه‌ماهیان و بررسی راهکارهای عملی و علمی اقداماتی را برای به حداقل رساندن خطرات و آسیب‌هایی که نسل این آبزیان ارزشمند انجام داد.

تولید محتواهای آموزشی برای ارتقای سطح آگاهی مردمی، برخورد با مراکز عرضه و نگهداری گوشت کوسه‌ماهی‌ها، رستوران‌های عرضه‌کننده غذاهای طبخ شده با کوسه، نصب بنرهای ممنوعیت شکار و خرید و فروش کوسه‌ماهیان در بندرگاه، اتخاذ سیاست‌های تشویقی برای صیادان پس از رهاسازی کوسه‌ها در صید ضمنی، شناسایی زیستگاه کوسه‌ها و اقدامات حفاظتی با نصب تابلو و بویه، از اقدامات مهم در این زمینه خواهد بود.

 

نظر شما
ادامه