کد خبر: ۷۵۲۶۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۴۷ مورد مثبت ابتلا به هاری از مجموع ۶۷ مورد مشکوک نمونه‌برداری در حیات وحش استان رسیده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از شهرآرانیوز، «دکتر محمدرضا بهروزیان شریف» افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۳۷ قلاده سگ، یک سر اسب، یک راس الاغ، یک قلاده شغال، سه راس گاو وگوساله و چهار قلاده گربه مبتلا به هاری بوده‌اند که معدوم سازی شده‌اند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه طی ۱۱ سال گذشته هیچ موردی از ابتلای انسانی به این بیماری کشنده نداشته‌ایم، گفت: در جهت کنترل بیماری هاری در حیوانات، واکسیناسیون سگ‌های صاحب دار در دستور کار است.

وی ادامه داد: امسال پیش بینی ۷۵ هزار قلاده واکسیناسیون در این بخش انجام شده که از ابتدای امسال ۶۳درصد کار با واکسینه کردن ۴۷ هزار و۳۰۳ قلاده سگ صاحبدار در استان محقق شده است.

بهروزیان با اشاره به اینکه ۱۸۹ درصد از پیش بینی چهار ماه امسال در امر واکسیناسیون سگ‌های صاحبدار جلوتر هستیم، اظهار کرد: واکیسناسیون هاری در غیر از گوشتخواران در موارد خاص انجام می‌شود و آنهم زمانی است که حیوانات غیرگوشتخوار دارای علائم بیماری می‌شوند که اقدام به واکسینه کردن کانون بیماری می‌کنیم.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی بیان کرد: در این راستا از ابتدای سال تا کنون واکیسناسیون ۷۰۹ راس گاو، ۹۹۶ راس گوسفند، ۱۳ سر اسب،۱۱ راس الاغ و ۱۰۸ قلاده گربه در برابر بیماری هاری در استان انجام شده است.


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۵
0
0
با سلام
از زمانی که نمونه های هاری به انستیتو پاستور ارجاع نمی شود و ازمایشات توسط سازمان دامپزشکی صورت می گیرد تعداد موارد مثبت جهش قابل توجهی داشته است که نتیجه دوعامل می تواند باشد
1- دقت و حساسیت ازمایشگاه سازمان دامپزشکی بیشتر از انستیتوپاستور است یا اینکه
2- ازمایشگاه سازمان دامپزشکی نتایج مثبت کاذب اعلام می نماید و دقت کمتری دارد
به نظر بهتر است نمونه های مثبت هاری بصورت محدود در ازمایشگاه مرجع بین المللی نیز تایید شود
چون این امار جهشی اعلامی واقعا نگران کننده است
با تشکر از دوستان حکیمی مهر
نظر شما
ادامه