کد خبر: ۷۵۳۲۷

حکیم مهر: رئیس اداره مبارزه با بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی از شناسایی ۱۴ کانون بیماری هاری در این استان خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر حسن قاسمی فرد» با اشاره به اینکه هاری یکی از بیماری های مشترک میان دام و انسان است، اظهار کرد: کانون های بیماری مشاهده شده فقط در جمیعت سگ های صاحب دار بوده که ممکن است این بیماری در سگ های ولگرد نیز وجود داشته باشد اما دامپزشکی متولی رسیدگی به آن ها نیست.

وی گفت: کانون های بیماری هاری مشاهده شده در سال ۱۴۰۰، ۶ کانون و در ۳ ماه نخست سال جاری ۲ کانون بوده است.

قاسمی فرد افزود: این اداره کل به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری، واکسیناسیون را انجام می دهد که هر ساله باید ۷۵ درصد از جمعیت سگ های صاحب دار هر استانی واکسینه شوند.

وی ادامه داد: ۲۴ الی ۲۵ هزار سگ صاحب دار در این استان وجود دارد که هر ساله ۱۸ تا ۱۹ هزار قلاده از این سگ ها واکسینه می شوند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که چرا با انجام هر ساله واکسیناسیون در سگ های صاحب دار باز هم شاهد روند افزایش بیماری هاری در میان آن ها بوده ایم؟ توضیح داد: در واقع هیچ واکسنی ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی کند و اگر حیوانی که دارای جراحت شدید بوده در معرض یک حیوان هار قرار گیرد، حتی اگر نسبت به این بیماری نیز ایمن باشد بازهم سد ایمنی آن شکسته می شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه این بیماری طی یکی دو سال گذشته در گربه نیز دیده شده و از افرادی که حیوان خانگی همچون گربه نگهداری می کنند درخواست می شود تا از تردد آن ها و قرار گرفتن حیوانات خانگی در مقابل سایر حیوانات همچون سگ های ولگرد و ... خودداری کنند.

 

نظر شما
ادامه