کد خبر: ۷۵۳۳۵
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: سازمان سنجش آموزش کشور با ارائه توضیحاتی ضمن تکذیب پذیرش افراد مردود شده در دانشگاه‌ها، تأکید کرد: هیچ‌گونه تسهیلات و امتیازی برای پذیرش و یا انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی وجود ندارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، در متن اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور  آمده است: «ادعای پذیرش داوطلبی که مردود شده و یا پذیرش فردی با رتبه ۱۷۵ هزار در رشته پزشکی، بدون ارائه هرگونه سندی کذب محض بوده و این ادعاهای کذب، آشکارا اعتماد عموم مردم و داوطلبان آزمون‌های سراسری به نظام آموزشی کشور را هدف گرفته است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۲ طی مصوبه‌ای اختیار نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها در آزمون سراسری را به وزاری علوم، بهداشت و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تفویض کرد، در همان سال دو وزیر علوم و بهداشت و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اجرایی این مصوبه را تصویب و ابلاغ کردند. در طی این سال‌ها فرزندان اعضای هیئت علمی در صورت قبولی در آزمون سراسری صرفاً از تسهیلاتی برای نقل و انتقال برخوردار می‌شدند، بنابراین برای پذیرش این افراد هیچ سهمیه‌ای وجود نداشته و اعمال نشده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در طی سال‌های گذشته همه نقل و انتقالات با کسب نمرات و امتیازات لازم صورت گرفته است.

در سال ۱۳۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی تعدادی از دانشجویان را خارج از روند قانونی و بدون هماهنگی با سازمان سنجش آموزش کشور به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی جابجا کرده بود که بر اساس مصوبه مورخ ۱۳۹۸/۹/۳۰شورای سنجش و پذیرش دانشجو حکم به لغو تغییر رشته و انتقال آنها داده شد و این مصوبه در رسانه‌ها نیز منتشر گردیده است.

همچنین دانشگاه آزاد اسلامی نیز در تاریخ ۱۳۹۹/۶/۲۵طی نامه‌ای لغو تغییر رشته این دسته از دانشجویان را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است.

با توجه به آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تیر ماه و بهمن ماه ۱۴۰۰، دستورالعمل اجرایی نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی ابطال شده و این رأی لازم‌الاجرا است. بدین ترتیب از سال ۱۴۰۱ هیچ‌گونه تسهیلات و امتیازی برای فرزندان اعضای هیئت علمی وجود ندارد.

این ادعاهای کذب که متأسفانه از چند سال قبل هر از چند گاهی توسط برخی افراد تکرار می‌شود باعث بروز شائبه در مورد روند پذیرش علمی دانشجویان شده است لذا حق پیگیری‌های حقوقی و قضایی در این باره محفوظ خواهد بود ضمن اینکه از رسانه‌ها انتظار می‌رود قبل از انتشار اینگونه ادعاها از صحت آن اطمینان حاصل کنند.»

به گزارش ایسنا، طی دو روز گذشته سخنانی به نقل از عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد . وی در سخنان خود به مشخصات یک دانشجوی پزشکی اشاره کرده که «میانگین نمراتش در دروس اختصاصی هشت درصد بوده» و در حالی با رتبه ۱۷۵ هزار توانسته در این رشته مشغول تحصیل شود که سایر داوطلبان تحصیل در این رشته باید برای رسیدن به رتبه زیر پنج هزار بجنگند.

بنا بر ادعای وی، با این روش کسانی با پذیرفته شدن در دکترای دامپزشکی به دکترای پزشکی یا دکترای داروسازی تغییر رشته و تغییر دانشگاه دادند. در سال ۱۳۹۶ تبصره‌ای به این مصوبه اضافه شد با نام انتقال مشروط که حد نصاب نمره علمی را کنار گذاشت و تبعات بدتری هم به دنبال داشت.

عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت در این زمینه ادعا کرد: این روش باعث شد کسی‌ که کارشناسی حسابداری قبول شده بود داروسازی بخواند، کارشناسی مدیریت بیمه با همین تبصره الان دارد دندان‌پزشکی می‌خواند. کسی را داشتیم کارشناسی صنایع غذایی بوده و الان دارد پزشکی می‌خواند.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Romania
|
۱۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۹
0
3
دیگه عادی شده چه چیزی رو تایید میکنن همه چیز تکذیب میشه
نظر شما
ادامه