کد خبر: ۷۵۳۵۲
تعداد نظرات: ۶ نظر

حکیم مهر: برنامه عملیاتی واکسیناسیون جمعیت دام و سبک و سنگین کشور علیه بیماری تب برفکی در فاز اول سال ۱۴۰۲ جهت اجرا، تلاش مستمر جهت پوشش حداکثری جمعیت دامی در دوره زمانی طرح مورد تأکید ابلاغ شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر وحید صالحی» سرپرست سازمان دامپزشکی کشور با صدور ابلاغیه ای برنامه عملیاتی واکسیناسیون جمعیت دام و سبک و سنگین کشور علیه بیماری تب برفکی در فاز اول سال ۱۴۰۲ را مورد تاکید قرار داد.

بر اساس این ابلاغیه واکسیناسیون تب برفکی در فاز اول در دام سنگین و سبک روستایی و عشایری به طور همزمان در کل کشور به صورت رایگان صورت می پذیرد.

همچنین برنامه و زمان شروع طرح از ابتدای مرداد تا انتهای شهریور ماه به مدت دو ماه پیش بینی شده است.

بر اساس آنچه در این ابلاغیه آمده است این واکسیناسیون در فاز اول برنامه واکسیناسیون پوشش دام سنگین ۹۰ درصد و دام سبک ۷۰ درصد جمعیت دام را مورد انتظار دانسته و در عین حال افزوده است: دام هایی که برای نخستین بار واکسینه خواهند شد، در صورت عدم اطمینان از سابقه واکسیناسیون دام‌های زیر یک سال سن (بعد از ۲۱ تا ۲۸ روز) واکسن یادآور دریافت نمایند.

بر اساس این ابلاغیه تمامی ادارات کل دامپزشکی استان ها مکلف شده اند تا صرف نظر از شرایط جغرافیایی و مسائل مرتبط همگام با این طرح واکسیناسیون رایگان استان را اجرایی کنند و جمعیت دامی واکسینه بیش از یک ماه قبل از شروع طرح باید مجددا واکسینه شوند.

سرپرست سازمان دامپزشکی کشور در این ابلاغیه یادآور شده عملکرد استان‌ها و حسن اجرای طرح از طریق اطلاعات ثبت شده در سامانه GIS، مراجعه حضوری به استان‌ها، و مانیتورینگ ایمنی متعاقب واکسیناسیون (PVM) ارزیابی خواهد شد.

دکتر صالحی در بخشی از این ابلاغیه مسئولیت حسن اجرای این طرح را با مدیر کل دامپزشکی هر استان دانسته است.


انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دامدار
|
United States of America
|
۲۱:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۰
1
5
چند ساله که با این واکسیناسیون رایگان و سرتاسری واقعا ریشه تب برفکی از بین رفته کم کم تب برفکی شده بیماری عصر قدیم. متشکریم متشکریم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۱
0
1
واکسیاسون عالیه ولی ای کاش زمانشم دقت میکردین
الان هرروستایی که تماس گرفته میشه برای هماهنگی واکسن
استقبال کمه حرفشونم اینه که گوسفندای گله تازه به قوچ میان و اگ واکسن بزنن عقب میفته
همینه که یکم به سختی هماهنگ میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۱
با آموزش و ترویج اینکار باید فرهنگ سازی شود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
0
0
کی میخواد این واکسیناسیون رایگان که جز آبروبری و کم کردن شدید ارزش و منزلت دامپزشکی چیزی نداشته جمع بشه؟؟؟؟چرا در مرغداریها چیزی به اسم واکسن و واکسیناسیون رایگان نداریم.خود دامدارها اونقدر که براشون واکسن رایگان زدیم خسته شدن و حوصله و وقت نمیگذارن و بارها گفتن عوض این بهمون نهاده رایگان بدین.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
یعنی اگه به جای دولت خود دامدار بهتون پول بده آبروریزی نیست؟چه حرفیه این؟دامدار واسه این واکسن ها پول واکسیناتور رو هم نمیده چه برسه به تهیه واکسن تب برفکی بهادار/پس این واکسیناسیون رایگان به نفع درمونگاه،واکسیناتور و دامدار هست در ضمن بیماری هم تو کشور ریشه کن میشه و اقتصاد کشور هم ضربه نمیخوره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
0
0
هنوز طرح واکسيناسيون طاعون دام سبک تمام نشده طرح واکسيناسيون تب برفکی ابلاغ می شود از اواسط مرداد تا پایان شهریور بدلیل گرمی هوا و قوچ اندازی دامداران تمایلی به واکسن تب برفکی ندارند بهترین زمان تب برفکی دام سبک چهار ماه آخر سال است که ایمنی از طریق اغوز به نوزادان منتقل شودچرا سازمان بدون توجه به مسائل فنی فقط می خواهند شعار بدن که ما اینقدر واکسن زدیم
نظر شما
ادامه