کد خبر: ۷۵۳۵۸

حکیم مهر: ماهی مرکب در طیف گسترده ای از رنگ‌ها وجود دارد و بسیاری از آنها مانند ماهی مرکب شب‌تاب و ماهی مرکب خون آشام می توانند در تاریکی بدرخشند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از برترینها، با بیش از ۳۰۰ گونه ماهی مرکب، رژیم غذایی آن‌ها می‌تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد. ماهی مرکب همه چیزخوار است و گونه‌های بزرگتر هر چیزی را که بتوانند صید کنند می‌خورند، از جمله کوسه و ماهی مرکب کوچکتر. سخت پوستان مانند میگو و برخی از گونه‌های ماهی منابع اصلی تغذیه ماهی مرکب هستند.

این حیوانات همچنین در اندازه‌های مختلفی از ماهی مرکب کوتوله کوچک ۰.۱۷۵ گرمی تا بزرگترین بی مهرگان روی کره زمین هستند.

ماهی مرکب هومبولت که اغلب ماهی مرکب جامبو نامیده می‌شود، می‌تواند تا ۴۹ کیلوگرم وزن داشته باشد و به حداکثر طول دو متر برسد. این ماهی مرکب در شرق اقیانوس آرام زندگی می‌کند. آن‌ها اغلب در گروه‌های بزرگی با حدود ۱۲۰۰ عضو یافت می‌شوند و در اعماق بین ۲۰۱ تا ۳۷۴۵ متر زندگی می‌کنند. وضعیت حفاظتی این حیوان به عنوان کمبود داده طبقه بندی می‌شود.

ماهی مرکب هومبولت می‌تواند تا ۲۴ کیلومتر در ساعت شنا کند و شکارچی بدی است. آن‌ها در درجه اول از نرم تنان دیگر، ماهی‌های کوچک و سخت پوستان تغذیه می‌کنند، اما همچنین آدمخوار نیز هستند. آن‌ها قادر به تولید نور و استفاده از آن به عنوان ابزاری برای تولید سیگنال‌های ارتباطی هستند. آن‌ها نور قرمز و سفیدی را در سراسر بدن خود تولید می‌کنند که بین آن‌ها با سرعت‌ها و شدت‌های مختلف سوسو می‌زنند. این امکان وجود دارد که این در درجه اول ابزاری برای برقراری ارتباط با گونه‌ها برای اهداف جفت گیری یا به عنوان یک سیگنال هشدار دهنده باشد.

ماهی مرکب چاقو می‌تواند تا ۴۹ کیلوگرم با طول استثنایی تا ۴ متر رشد کند. این ماهی مرکب کمیاب در شمال اقیانوس آرام در اعماق ۳۰ تا ۵۱۸ متری زندگی می‌کند و بزرگترین در خانواده ماهی مرکب قلابدار خود است. بر اساس گزارش ها، ماهی مرکب چاقو از ماهی‌های کوچک و چتر دریایی، مانند چتر دریایی قهوه‌ای که بومی شمال اقیانوس آرام است، تغذیه می‌کند. این ماهی مرکب طعمه نهنگ‌ها، کوسه‌ها و فوک‌های دریایی است. وضعیت حفاظت از این ماهی مرکب به عنوان کمبود داده طبقه بندی می‌شود.

بزرگترین ماهی مرکب اختاپوس دانا ۱۶۱ کیلوگرم وزن و ۲.۲ متر طول داشت. وضعیت حفاظتی این ماهی مرکب به عنوان کمترین نگرانی طبقه بندی می‌شود.

 

نظر شما
ادامه