کد خبر: ۷۶۴۸۳
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: محققان «دانشگاه ایالتی اوهایو» و «دانشگاه آیووا» با انجام یک تحقیق جدید متوجه شده‌اند که کبوتر‌ها از روش «جستجوی فراگیر» برای حل مسائل استفاده می‌کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محققان «دانشگاه ایالتی اوهایو» و «دانشگاه آیووا» با انجام یک تحقیق جدید متوجه شده‌اند که کبوتر‌ها از روش «جستجوی فراگیر» برای حل مسائل استفاده می‌کنند؛ درست مانند هوش مصنوعی.طبق این تحقیق، کبوتر می‌تواند با آزمون‌وخطا، عملکرد خود را از ۵۵ درصد به ۹۵ درصد بهبود بخشد.

براساس گزارش اینسایدر، «برندون ترنر»، استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید: «محققان شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد مکانیسم‌های هدایت‌کننده یادگیری کبوتر شبیه به همان اصولی هستند که یادگیری ماشینی مدرن و هوش مصنوعی را هدایت می‌کنند».

شباهت مکانیسم یادگیری کبوتر و هوش مصنوعی

در این تحقیق، کبوتر‌ها باید با نوک‌زدن روی دکمه‌ها، اشکال مختلفی را دسته‌بندی می‌کردند. به گفته محققان، یک کبوتر می‌تواند با آزمون‌وخطا، عملکرد خود را از ۵۵ درصد به ۹۵ درصد بهبود بخشد. آزمایش‌های مشابهی که با استفاده از هوش مصنوعی انجام شده است نیز نشان می‌دهد که این فناوری می‌تواند به‌مرور زمان میزان اشتباهات خود را کاهش دهد.

محققان در مطالعه خود که در مجله IScience منتشر شده است، توضیح می‌دهند که کبوتر‌ها برخلاف چیزی که در خیابان‌ها می‌بینیم، فرایند‌های شناختی پیشرفته‌ای دارند و می‌توانند طیف وسیعی از وظایف طبقه‌بندی‌شده را حل کنند. همچنین ترنر توضیح می‌دهد که کبوتر‌ها یادگیرندگان طبیعی و «فوق‌العاده کارآمدی» هستند که نمی‌توانند اطلاعات را به روش انسان‌ها پردازش کنند.

به گفته ترنر، کبوتر‌ها از روش یادگیری تداعی‌گرا کمک می‌گیرند که دو چیز را به یکدیگر مرتبط می‌کند؛ مثل زمانی که سگ‌ها درک می‌کنند با نشستن روی زمین جایزه دریافت خواهند کرد. همچنین همان‌طور که ترنر توضیح می‌دهد، یادگیری تداعی‌گرا برای انجام کار‌هایی مانند طبقه‌بندی بصری «بیش از اندازه ابتدایی» است، اما ظاهراً این موضوع برای کبوتر‌ها صدق نمی‌کند.

ترنر می‌گوید: «کبوتر‌ها سعی نمی‌کنند قوانین وضع کنند. آن‌ها فقط از این روش آزمایش، خطا و یادگیری تداعی‌گرا برای انجام انواع خاصی از وظایف استفاده می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند بهتر از انسان‌ها عمل کنند.»

انسان‌ها تقریباً از کبوتر‌ها به‌عنوان پرندگان کم‌هوش یاد می‌کنند، اما حالا این تحقیق نشان می‌دهد که اصول یادگیری مورد استفاده توسط آن‌ها و ماشین‌های هوش مصنوعی شباهت زیادی به یکدیگر دارد.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
Godpoori
|
United States of America
|
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
0
0
هرکس هست سلام
نظر شما
ادامه