کد خبر: ۷۶۵۵۳

حکیم مهر: پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق شدند، به دستورالعمل ساخت روغن نگهدارنده واکسن در کشور دست پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما ، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: نگهدارنده یا یاور واکسن سال‌ها از طریق یک شرکت فرانسوی وارد می‌شد، اما حدود ۱۰ سال است که به دلیل تحریم‌ها این روغن را به ایران نمی‌دهند که خوشبختانه با نوآوری و اقدامات صورت گرفته در این شرکت موفق شدیم روغن نگهدارنده واکسن را فرموله کنیم.

به گفته «مصطفی زندیه»، این شرکت از سال ۱۳۷۳ با حضور تعدادی از متخصصان بازنشسته موسسه واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شد. از سال ۱۳۷۷ فعالیت‌های زیربنایی شرکت جان گرفت و در سال ۱۳۸۰ اولین محصولی که تولید کردیم، واکسن نیوکاسل روغنی بود. سپس واکسن آنفلوآنزای روغنی، واکسن دوگانه روغنی نیوکاسل، آنفلوآنزا با سویه در گردش داخلی و واکسن سه‌گانه نیوکاسل، گامبورو، آنفلوآنزا را تولید کردیم که پوشش خوبی در کشور داده است.

وی افزود: واکسن یک‌گانه یا منووالان یک نوع بیماری، واکسن دوگانه دو نوع بیماری و واکسن سه گانه سه نوع بیماری را پوشش می‌دهد.

مزیت واکسن‌های سه گانه این است که دیگر لازم نیست برای هر بیماری، یک واکسن به دام و طیور تزریق شود و هر بار برای دام یا طیور شرایط استرس زا به وجود بیاید.

واکسن‌های سه‌گانه هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ افزایش تولید مزیت دارد؛ زیرا هر بار تزریق واکسن، استرس به دنبال دارد. این در حالی است که اگر سه بار استرس وارد کنید در دام‌ها، کاهش تولید شیر و در مرغ تخم‌گذار و کاهش تخم‌گذاری اتفاق می‌افتد.

زندیه با اشاره به تولید واکسن‌های آنتی ژن آنفلوآنزا و آنتی‌ژن نیوکاسل اظهار داشت: خوشبختانه توانستیم نیاز کل کشور به این واکسن‌ها را برطرف کنیم، زیرا قبلا نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد. در ارتباط با بیماری نیوکاسل سویه G۷ هم برای نخستین بار در کشور واکسن مربوط به این بیماری را تولید کرده ایم.

وی با بیان اینکه تمام محصولات این شرکت دانش بنیان، نخستین بار در کشور تولید شده است، اذعان داشت: در دنیا دومین شرکتی هستیم که واکسن سه‌گانه نیوکاسل،گامبورو، آنفلوآنزا را تولید کرده‌ایم. واکسن نیوکاسل، آنفلوآنزا  را هم نخستین‌بار در ایران و در سطح منطق،  شرکت ما تولید کرده است. در سال ۹۵ بالغ بر ۴۵۰ میلیون دز واکسن دوگانه نیوکاسل، آنفلوآنزا در کشور تولید شد، اما به دنبال این اتفاق، شاهد رساندن واردات به میزان حداقل نبودیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اشاره به تولید واکسن تب برفکی برای دام‌های بزرگ برای نخستین بار در کشور، گفت: تا قبل از مصرف این واکسن، کانون‌های بیماری زیادی در کشور وجود داشت و در چهار سال گذشته ۱۲۰ میلیون دز از این واکسن تولید شده که مصرف کل کشور را پوشش داده است.

وی، پوشش واکسن تب برفکی در کل کشور را بسیار خوب ارزیابی و تصریح کرد: کل نیاز کشور به این واکسن توسط این شرکت تامین شده و مازاد بر نیاز آن در انبار‌ها وجود دارد. تا چند سال پیش واردات این واکسن توسط هشت شرکت انجام می‌شد که بالغ بر ۵۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شد.

زندیه تولید واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان H۵N۸ و تولید واکسن نیوکاسل G۷ و کشت سلول برای نخستین بار در کشور و در منطقه را از مهم‌ترین دستاورد‌های شرکت دانش بنیان پسوک عنوان و خاطرنشان کرد: در مورد واکسن نیوکاسل G۷ با چالش‌های بسیاری روبرو هستیم؛ سازمان دامپزشکی خیلی راحت به شرکت‌های خارجی اجازه توزیع و عرضه واکسن در کشور را می‌دهد، ولی در مورد واکسن داخلی سختگیری‌های بی موردی صورت می‌گیرد.

وی در خصوص محصولات در دستور کار این شرکت گفت: تولید واکسن آنتروتوکسمی در دستور کار پسوک قرار دارد و به زودی این محصول راهبردی وارد بازار می‌شود.

زندیه با تاکید بر اینکه قابلیت اشتغال زایی، تولید مولد، جلوگیری از خروج ارز و ارزآوری در این شرکت وجود دارد، اظهار داشت: در این شرکت ۵۷ نفر به صورت مستقیم اشتغال به کار دارند و حدود ۳۰ نماینده در کل کشور داریم. در مجموع می‌توان گفت که به صورت مستقیم و غیرمستقیم حدود ۱۲۰۰ نفر در شرکت پسوک اشتغال به کار دارند.

 

نظر شما
ادامه