کد خبر: ۷۶۷۳۸
تعداد نظرات: ۵ نظر

حکیم مهر: علی رغم اینکه گردانندگان سایت دیوار می‌گویند محدودیت خرید و فروش برای توله‌های زیر دوسال ایجاد کرده، اما باز هم فروش این حیوانات انجام می‌شود.

 به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، صفحات سایت را بالا و پایین می‌کنند و به دنبال یک توله سگ با بچه گربه کوچک هستند، فرقی ندارد باید یکی از این را بخرند، چون بقیه دارند.

این حیوانات خریده می‌شوند بدون اینکه آن کسی که آن‌ها را می‌گیرد بداند که می‌تواند از آن نگهداری کند. در سال‌های اخیر نگهداری از حیواناتی مثل سگ و گربه به شدت رواج پیدا کرده است.

به خاطر همین موضوع و استقبال از خرید و فروش این حیوانات رونق گرفته است، بیشتر این خرید و فروش‌ها هم به صورت مجازی یکی از محل‌هایی که افرادی خاطی برای خرید و فروش حیوانات استفاده می‌کردند، پلتفرم‌های اینترنتی است.

 

دیوار محل خرید و فروش

یکی از محل‌هایی که افراد برای خرید و فروش حیوانات استفاده می‌کردند، پلتفرم‌های اینترنتی است و یکی از این پلتفرم‌ها خرید و فروش حیوانات سایت دیوار است. صفحات مختلف این سایت را که باز می‌کنید علی رغم اینکه این سایت می‌گوید محدودیت خرید و فروش برای توله‌های زیر دوسال ایجاد کرده، اما باز هم فروش این حیوانات انجام می‌شود.

 

آگهی فروش توله سگ

قرار بود توله‌ای فروخته نشود

سایت دیوار از فروردین ۱۴۰۱ امسال به طور رسمی مانع انتشار آگهی‌های خرید و فروش توله زیر دو سال شده است. همچنین از نخستین روز‌های تیر ماه سال جاری خرید و فروش سگ و گربه در این پلتفرم ممنوع شد. این پلتفرم، فیلد قیمت برای آگهی حیوانات خانگی را حذف کرده و تنها اجازه واگذاری آن‌ها را می‌دهد.

با توجه به قیمت بالای توله سگ‌های تزئینی یا گربه‌های نژاددار، گاه برخی افراد که ممکن است صلاحیت لازم را هم نداشته باشند در مراکز غیرمجاز و در شرایط غیر بهداشتی، اقدام به توله‌کشی از این حیوانات می‌کنند؛ تجارتی سیاه که در غیاب نظارت صحیح، حقوق حیوانات را سلب می‌کند.

 

آگهی فروش با قیمت و سن کم

مراکز نگهداری غیر بهداشتی، تغذیه نامناسب مادر و توله‌کشی‌های مداوم که جان سگ را به خطر می‌اندازد و جداسازی سریع توله‌ها از مادر، افسردگی مادر و در بسیاری از موارد، مرگ توله‌ها را به دنبال دارد.

در همین راستا پلتفرم «دیوار» به منظور جلوگیری از انجام توله‌کشی و جداکردن توله‌های کوچک از مادر و فروش آنها، به طور کلی برای سگ و گربه زیر دو ماه اجازه درج هیچگونه آگهی حتی به صورت واگذاری را در این سایت نمی‌دهد، این ادعای سایت دیوار است.

 

این در حالی است که وقتی وارد سایت دیوار می‌شویم به راحتی انواع سگ و گربه حتی بدون ادعای واگذاری در حال فروش هستند. بسیاری از فعالان محیط زیست تجارت این حیوانات را بسیار پرسود می‌دانند و معتقد هستند که این افراد بدون توجه به اخلاقیات، دائم به توله‌کشی می‌پردازند حتی اگر جان مادر بر اثر زایمان‌های متعدد و متوالی به خطر بیفتد. در نبود نظارت و نادیده گرفتن حقوق حیوانات، زیر پوست شهر مسائلی شکل می‌گیرد که بسیار دردناک است.

 

 قیمت‌های متفاوت توله سگ و بچه گربه

با بعضی از این فروشنده‌ها که تماس گرفته شد اکثراً با قیمت‌های مختلفی این توله‌ها را که زیر دو سال بودند به راحتی به فروش‌ می‌رساندند بعضی از این توله‌ها به دو ماه هم نرسیده و بیشتر آن‌ها ۴۵ روزه هستند و از مادر خود بسیار زودتر از موعد مقرر جدا شده‌اند.

 

یکی از این فروشنده‌ها درباره خرید یک توله سگ گفت: «ما انواع توله سگ از نژاد‌های مختلف را داریم، اکثر این توله‌ها ۴۵ روز دارند و در رنگ‌های مختلف هستند.

وی قیمت یکی از این توله‌ها از نژاد گلدن رترور را بیش از ۱۵ میلیون تومان می‌گوید و ادامه می‌دهد که این که این توله‌ها چه رنگی باشند در قیمتشان تاثیر دارد

طوری درباره این حیوانات صحبت می‌کنند که انگار این‌ها لباس‌هایی در رنگ‌های مختلف هستند. سایت دیوار که قبلاً ادعلا می‌کرد که اجازه فروش سگ و گربه زیر دوسال را نمی‌دهد چه راهکار قانونی برای جلوگیری از فروش این حیوانات در پیش گرفته است.

یکی دیگر از فروشندگان گربه قیمت این بچه گربه‌های ۴۵ روزه را بیش از ۶ میلیون تومان می‌داند و معتقد است که تخفیف خوبی داده و قیمت واقعی بیش از ۹ میلیون تومان است.

فروش علنی این حیوانات

فروش این حیوانات به صورت علنی و برخلاف ادعای سایت دیوار است، در واقع این توله‌ها به خاطر پول از مادران خود جدا می‌شوند و به افراد مختلف فروخته شده و سرنوشت نامشخصی دارند. شرایط زندگی که این توله‌ها در حال حاضر دارند نامشخص است و شرایط آینده‌آن‌ها نامشخص‌تر.

شاید این توله‌ها در مدت کوتاهی دل صاحب خود را بزنند و یا به خاطر مخارج و نداشتن شرایط آن‌ها را در خیابان‌ها رها کنند. حیواناتی که هیچ چیز از زندگی در خیابان نمی‌دانند و به راحتی نابود می‌شوند.

در واقع در این ماجرای توله فروشی همزمان چند حیوان با هم نابود می‌شوند مادری که به راحتی و به علت تعداد بالای زایمان و شرایط بد زندگی در سن پایین از بین می‌روند و توله‌هایی که پا به دنیای نامشخص می‌گذارند.


انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهاب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
0
1
در حالت استاندارد پرورش نژاد ها و اصلاح نژاد یک امر تخصصیه که در همه جای دنیا معموله اما این شرایط با چیزی که امروزه در ایران و بعضی کشورها میبینیم بسیار متفاوته.
به عنوان مثال در کشور های حوزه ی اروپا کشورها نژاد های بومی خودشون رو اصلاح نژاد میکنن و نژاد های کشورهای دیگه رو هم پرورش میدن اما این پرورش اصول مختلفی داره من جمله حداکثر فقط یک آبستنی و زایمان برای هر مولد و جیره ی غذایی مخصوص دوران ابستنی و پس از ابستنی، خط خونی و اجداد مشخص برای هر حیوان و تحت کنترل قانونی بودن این فرایند
در مقابل هم پناهگاه های دولتی وظیفه ی ساماندهی به حیوانات بی سرپرست رو به عهده دارن و عملا حیوان اهلی بی سرپرست و ولگردی وجود نداره.
شخصی که بخاد حیوان خانگی ای بگیره دو راه پیش رو داره یا واگذاری رایگان از پناهگاه های دولتی یا خرید از پرورشگاه هایی که نژاد ها رو پرورش میدن و هردوی اینها هم صرفا خرید فروش یا واگذاری نیست صلاحیت افراد کاملا بررسی میشه و در صورت عدم صلاحیت نه حیوانی واگذار میشه نه خرید و فروش
اما ماجرا در ایران کاملا متفاوته
از یک سو عمدتا پرورشگاه های بی نام و نشانی هستن که از پرورش فقط یک نر و ماده رو باهم انداختن و سالی دو تا سه بار توله کشیدن رو‌ بلدن. عمدتا اتفاق نظر دارن که دامپزشک ها چیزی بارشون نیست و خودشون در امور درمانی دخالت میکنن، صلاحیت مشتری در نگهداری تقریبا بی اهمیته و صرفا گردش مالی اینکار براشون مطرح هست.
از یک سو هم انجمن های حمایت از حیوانات هستن که با کلیت پرورش نژاد ها مخالفت میکنن و اعتقاد به صرفا واگذاری دارن و بخاطر تعداد زیاد حیوانات بی سرپرست نمیتونن یا نمیخان بررسی کافی ای از صلاحیت فرد انجام بدن. اونا هم به درمان دامپزشکی اعتقادی ندارن و بخش همیشه طلبکار جامعه هستن
از یک سو هم نبود قانون مشخص و قرار گرفتن همه چیز در یک سایه ی سیاه موجب تشکیل مافیاها و گردش مالی زیرزمینی میشه حالا یا از سمت پرورش دهنده ها (که از نظر من چیزی که نود درصد در ایران داریم پرورش نیست همون توله کشیه) یا از سمت حامیان (که گفتن از مافیاهای حمایت در ایران خودش مثنوی هفتاد منه)
نااگاهی و مسائل این دو بخش در کنار هم ماجرا رو به وضعیتی کشونده که دیوار میاد میگه فقط اگهی واگذاری میزارم اگهی هم واگذاری ثبت میشه ولی در اصل خرید و فروشه!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
2
0
مگر فروش قانونی هم ممکنه؟
کلا آقایان هرچیزی را که خوششان نیاید از بیخ غیر قانونی میکنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
1
0
نگهداری حیوان خانگی (بویژه در آپارتمان) نقض حقوق حیوانات است زیرا در شیرخوارگی از مادر جدا شده و حق داشتن والدین از آن سلب می شود و عقیم می شود و درد و رنج و عوارض ناشی از جراحی به حیوان تحمیل می شود و حق داشتن فرزند از او سلب می شود و خریداری حیوانات باعث توله کشی و واردات غیر قانونی شده و بازار برده فروشی و قیمت گذاری روی حیوانات رونق گرفته و سوء استفاده از حس وفاداری و جانفشانی سگ برای صاحب خود نهایت ظلم و ناجوانمردی در حق حیوان است( زیرا وفاداری و هوش سگ برای نگهبانی، حفاظت و نجات جان و مال انسانهاست و جایگزینی خلاء عاطفی، ناجوانمردی در حق حیوان است )و نگهداری حیوان در خانه باعث ایجاد محدودیت و محرومیت برای حیوان از محیط طبیعی و ایجاد بسیاری از بیماری ها در حیوان می شود
پاسخ ها
نتشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۹
اگر به همراه مادر نگهداری شوند باز هم نقض حقوق حیوانات نحسوب می شود یانه و اینکه لطفا یک نسخه از این حقوق حیوانات مد نظر شما که مورد قبول تمام جوامع باشد در دسترس قرار دهید
غریب آشنا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
0
0
دوستان دقت کردین !! خیلی از آگهی های فروش سگ و گربه از عنوان واگذاری استفاده میکنن؟؟؟؟؟؟
نظر شما
ادامه