کد خبر: ۷۷۲۹۳
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان درگز از تلف شدن ۱۲ رأس گوسفند با علائم قانقاریای عفونی، در یکی از روستاهای شهرستان خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان درگز، «دکتر حامد شمس» رئیس شبکه دامپزشکی این شهرستان گفت: پیرو گزارش واصله و براساس اظهارات دامدار، تعداد ۱۲ رأس گوسفند در یکی از روستاهای شهرستان درگز بر اثر بیماری قانقاریای عفونی کبد تلف شدند.

وی افزود؛ قانقاریای عفونی کبد (هپاتیت نکروزان عفونی) یک بیماری کشنده در گوسفند می‌باشد که باعث خسارات اقتصادی در صنعت دامداری می‌شود انگل این بیماری توسط میزبان واسط حلزون و یا مورچه در پسماندهای آبی و علف زارهای آلوده به دام منتقل می شود و با

تخریب بافت کبد توسط انگل، شرایط رشد و تکثیر عامل باکتریایی ایجاد شده و توکسین حاصل از باکتری باعث آسیب و مرگ دام می گردد.

شمس اظهار داشت: مهمترین راه‌های کنترل و پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون منظم گله، رعایت بهداشت جایگاه دام و استفاده از داروهای ضدانگل کبد می باشد .

وی در پایان افزود: باتوجه به اینکه واکسن بیماری قانقاریا از جمله واکسن های بهادار بوده، خشکسالی های متوالی در سال های اخیر باعث شده دامداران هزینه های اصلی خود را در حوزه درمان و پیشگیری از بیماری و استفاده از ضدانگل به حداقل برسانند و هنگامی اقدام به

درمان می پردازند که زمان مناسب و موثر آن گذشته و متاسفانه ممکن است با تلفات شدید روبه رو شوند.

زیدآبادی افزود: دخالت در امور درمان حیوانات خانگی از سوی افراد غیر مجاز تخلف محسوب می گردد و مسئولیت حقوقی و کیفری ناشی از درمان های غیرمجاز، متوجه متخلفان خواهد بود.

رئیس شبکه دامپزشکی در پایان عنوان کرد: شهرستان سبزوار دارای 7 درمانگاه عمومی دامپزشکی و درمانگاه دام کوچک می باشد که در حال ارائه خدمات در حوزه درمان حیوانات خانگی، پرندگان و ماهیان زینتی و.. می باشند.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دکتر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۱
0
0
درگز و سبزوار رو قاطی زدین
نظر شما
ادامه