کد خبر: ۷۷۴۵۴

حکیم مهر: رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی مهمترین محدودیت در توسعه اکولوژیکی شتر را محدودیت مراتع و نقش آن در کاهش فواصل نسلی جهت تبدیل این حوزه به یک مزیت اقتصادی در کشور ذکر و ابراز امیدواری کرد با استفاده از هوش مصنوعی و همکاری مسالمتآمیز صنایع و معادن در قالب مسئولیت‌های اجتماعی شاهد رفع این محدودیت باشیم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «عباس اکبری شریف» امروز شنبه بیست و سوم دیماه در جریان بازدید از یک واحد پرورش شتر در روستای فهرج یزد، با اشاره به ظرفیت‌های مطلوب کشورمان جهت پرورش شتر و توسعه این صنعت با توجه به گستردگی مراتع و بیابان‌ها، اظهار کرد: در همین راستا برنامه توسعه اکولوژیک پرورش شتر در کشور در دستور کار قرار گرفته که استان یزد با توجه به جایگاه سوم به لحاظ جمعیت شتر و راه‌اندازی یک مزرعه بسیار بزرگ الگویی در کشور در اجرای این برنامه بسیار موفق عمل کرده و مدل بسیار خوبی را در این زمینه طراحی و ارائه کرده است.

وی افزود: خوشبختانه معاونت امور دام سازمان جهادکشاورزی استان یزد در کاری مشترک با مرکز تحقیقات علوم دامی و مرکز اصلاح نژاد دام کشور اقداماتی را در زمینه هوشمندسازی چرای دام‌ها در سطح مرتع به صورت مستمر داشته است.

اکبری شریف از ملزومات چرای مستمر دام در مرتع را داشتن یک برنامه و مدل الگویی برای چرای دام دانست و افزود: قطعاً رصد و پایش خوب علمی و آنلاین از حضور دام در مرتع می‌تواند علت تغییر الگوی چرای دام‌ها را که می‌تواند تابعی از پوشش گیاهی مرتع باشد را در اختیار فعالان این حوزه قرار دهد تا از طریق استفاده از هوش مصنوعی ضمن کمک به احیای مراتع، مراتع مناسب برای توسعه شتر را شناسایی کنند با در جهت تغذیه تکمیلی شترها اقدام کنند.

وی یکی از مسائل مهم در صنعت شترداری را کاهش فاصله نسلی شترها در مرتع از طریق تغذیه تکمیلی آنها ذکر و تصریح کرد: کاهش فاصله نسلی می‌تواند منجر به مزیت اقتصادی برای پرورش شتر و ترغیب پرورش‌دهندگان جهت فعالیت وسیعتر در این حوزه و تغییر نگاه آنها به این حوزه به عنوان یک بنگاه اقتصادی شود.

رئیس مرکز اصلاح نژاد وزارت جهادکشاورزی با بیان این که یزد عنوان اولین استان موفق به هوشمندسازی چرای شتر در کشور شده است، این اقدام را یک کار دانش‌بنیان و تاثیر گذار در توسعه این بخش دانست و گفت: این اقدام که مورد حمایت مرکز اصلاح نژاد معاونت امور دام است، باید به تمام کشور تسری یابد و علاقمندان ضمن بازدید از این سایت الگویی با نحوه علمکرد این مدل آشنا شوند.

وی با تاکید بر این که هیچ محدودیتی در زمینه صدور مجوزها در زمینه پرورش شتر در کشور نداریم، گفت: یکی از عوامل محدودکننده‌ در توسعه اکولوژیک شتر، بحث مراتع است و هر چند در استان یزد شاهد همکاری بسیار خوبی در این رابطه هستیم اما از سازمان جنگل‌ها و مراتع تقاضا داریم نگاه جدی‌تر جهت حمایت از این صنعت که می‌تواند بخش عظیمی از تولید گوشت کشور را به خود اختصاص دهد، داشته باشند.

وی با اشاره به سرمایه‌گذار بسیار وسیع و جدی کشورهای همسایه در زمینه شترداری، گفت: این کشورها هرچند فاقد ظرفیت‌های علمی در اختیار کشورمان هستند ولی چند گامی جلوتر از کشورمان فعالیت دارند.

اکبری شریف تصریح کرد: برای تبدیل حوزه دام به یک بنگاه اقتصادی باید چند منظوره به آن اهتمام شود لذا باید در این حوزه تنوع محصول اعم از تامین گوشت و شیر، تولید دام‌های برتر و اصلاح نژاد مدنظر قرار گیرد.

وی به سهم حدوداً ۱۳ درصدی شتر در تامین گوشت مورد نیاز کشورمان، گفت: علت سهم اندک گوشت شتر در کشور در مقایسه با گوشت گاو و گوسفند به‌ خاطر محدودیت این نژاد نیست بلکه به دلیل محدودیت مراتع و دسترسی پرورش‌دهندگان به مراتع است.


نظر شما
ادامه