کد خبر: ۷۷۵۶۴

حکیم مهر: یک میمون کلون شده (شبیه‌سازی شده) به نام رترو(Retro)  در روز ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۰ متولد شد و با زنده ماندن برای بیش از دو سال فراتر از انتظار عمل کرده و امیدها برای درمان‌های پزشکی را افزایش داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، اولین میمون رزوس کلون شده در چین با زنده ماندن بیش از دو سال از انتظارات فراتر رفته است. قابل ذکر است، این طولانی‌ترین دوره بقا برای هر ماکاک رزوس کلون شده تا به امروز است.

این دستاورد کاملا در تضاد با تلاش‌های قبلی برای کلون کردن میمون‌های رزوس بود که در آنها یا هیچ تولد زنده‌ای رخ نمی‌داد و یا فرزندان در عرض چند ساعت از دنیا می‌رفتند.

دانشمندان آکادمی علوم چین(CAS) اعلام کردند که رترو به حفظ سالم خود ادامه می‌دهد و هر روز که می‌گذرد به طور پیوسته قوی‌تر می‌شود.

اهمیت این دستاورد در پتانسیل پیشرفت تحقیقات پزشکی نهفته است. میمون‌های رزوس (Macaca mulatta) به دلیل شباهت‌های فیزیولوژیکی به انسان، به طور گسترده‌ای به عنوان مدل‌های حیوانی در مطالعات علمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محققان آکادمی علوم چین بر این باورند که شبیه‌سازی موفقیت‌آمیز رترو می‌تواند فرآیندهای آزمایش دارو را تسریع کند و سوژه‌هایی از نظر ژنتیکی یکسان را برای به دست آوردن نتایج دقیق‌تر و مطمئن‌تر آزمایش ارائه دهد.

در سال ۲۰۱۸، آکادمی علوم چین به شبیه‌سازی موفقیت‌آمیز گونه دیگری از میمون‌ها به نام میمون‌های سینومولگوس یا دم‌دراز دست یافتند و این کلون‌ها هنوز هم هنوز زنده هستند.

این میمون چگونه به وجود آمد؟

دانشمندان از انتقال هسته‌ای سلول سوماتیک یا پیکری(SCNT) برای تولید یک کلون میمون استفاده کردند. این فناوری امکان تولید موجودات ژنتیکی یکسان را فراهم می‌کند.

این روش مستلزم برداشتن هسته یک سلول پیکری و انتقال آن به یک سلول تخمک(اووسیت) است که هسته آن برداشته یا غیرفعال شده است.

این روش همچنین برای کلون کردن گوسفند دالی در سال ۱۹۹۶ مورد استفاده قرار گرفت. طبق گزارش ها، بیش از ۲۰ حیوان مختلف با استفاده از این روش کلون شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به سگ، گربه، خوک و گاو اشاره کرد.

با این حال، کلون کردن میمون‌های رزوس یک کار چالش برانگیز برای این تیم تحقیقاتی بود که با چندین تلاش ناموفق قبل از دستیابی به موفقیت مواجه شده بودند.

کلون‌های اولیه به دلیل رشد نابجای غشای خارجی که مسئول تشکیل جفت در جنین‌های اولیه کلون شده است، موفق نبودند. جفت برای تامین اکسیژن و تغذیه جنین در حال رشد ضروری است.

براساس گزارش سی‌ان‌ان، محققان یک اقدام اصلاحی به نام پیوند توده سلولی داخلی را برای غلبه بر این مشکل اجرا کردند. قرار دادن سلول‌های کلون شده در یک جنین غیرکلون شده به کلون اجازه رشد طبیعی داد.

به عبارت ساده‌تر، سلول‌هایی که به جفت تبدیل می‌شوند با سلول‌های جنین‌های سالم و غیرکلون شده جایگزین شدند.

این تیم به طور گسترده این روش را با ۱۱۳ جنین کلون شده آزمایش کرد. از این تعداد، ۱۱ مورد به هفت میزبان منتقل شدند و تنها یک زایمان زنده انجام شد. میمون کلون شده به دلیل این روش که ReTro  نامیده می‌شود، رترو نامیده شده است.

محققان می‌گویند که این روش پتانسیل افزایش قابل توجهی در میزان موفقیت‌آمیز بودن کلون‌سازی را دارد. علاوه بر این، نگرانی‌های اخلاقی در مورد استفاده از میمون‌ها در تحقیقات علمی وجود دارد که عمدتا ریشه در نگرانی در مورد رفاه حیوانات دارد.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.


نظر شما
ادامه