کد خبر: ۷۷۶۴۷

حکیم مهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان از شناسایی دقیق گونه حشره‌خوار ثبت شده در زیستگاهای استان با نام «حشره‌خوار دندان‌سفید کوچک» خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان، گونه حشره‌خوار ناياب در استان که تصاویر آن در آبان ماه ۱۴۰۲ توسط آقای وفاپور دانش آموخته رشته‌ بیوسیستماتیک ثبت و در اختيار کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان قرار گرفته بود، پس از بررسی و تحقیقات توسط کارشناسان حوزه‌ حيات وحش به طور دقیق شناسایی و معرفی شد.

«علی سالاروند» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در این باره گفت؛ خبر مشاهده این گونه حشره‌خوار در زیستگاه‌های استان که در آبان‌ ماه سال جاری به اطلاع علاقمندان به محیط زیست و حیات وحش رسیده بود پس از تحقیقات و بررسی‌های لازم توسط کارشناسان به صورت کامل شناسایی و معرفی شد.

سالاروند افزود؛ این گونه‌ حشره‌خوار که با نام «حشره‌خوار دندان‌سفید کوچک» است توسط کارشناسان حوزه‌ حيات وحش معرفی شده است جزء گونه‌های حشره‌خوار ناياب موجود در زیستگاهای استان می‌باشد.

وی گفت؛ راسته حشره‌خواران در ایران شامل دو خانواده حشره‌خوارها و حفارها هستند که غذای اصلی این جانوران بی‌مهرگان می‌باشد که بیشتر از راسته کرم‌های خاکی تغذیه می‌کنند و از کوچکترین و ابتدایی‌ترین پستاندارن هستند.

سالاروند اظهار داشت؛ حشره‌خوار دندان‌سفید کوچک گونه‌ای شبگرد است که گاها روزها نیز فعالیت می‌کند و در علفزارها، بوته زارها و نیزارها، و جلگه‌های باز، زیست می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در ادامه‌ گفت؛ این گونه برای نخستین‌بار در استان لرستان در زیستگاهای منطقه‌ سرنمک در بیران‌شهر مشاهده و ثبت‌ شده است و پیش از این در کشور این گونه عمدتا در استان‌های گلستان، فارس، کرمان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بويراحمد و آذربايجان غربي مشاهده و گزارش‌ شده است.

سالادوند در پايان ضمن قدردانی از دقت علاقمندان به محیط زیست در ثبت تصاویر این گونه نایاب گفت؛ تاکنون ۳۶۵ گونه جانوری در استان شناسایی و معرفی شده است که با ثبت این گونه در استان به غنای ژنتیکی و تنوع زیستی استان افزوده خواهد شد.

 

نظر شما
ادامه