کد خبر: ۷۷۸۳۱
تعداد نظرات: ۵ نظر

حکیم مهر: پلنگ گرسنه از کوه پایین آمد، به گله یکی از روستانشینان امام‌زاده محمود تنگ پیرزال زد و داغ گله‌اش را روی دلش گذاشت؛ مرد دام‌دار اما بیشتر از خودش، به فکر حفاظت از محیط زیست بود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، «پلنگ به فاصله دو متری رسیده و کاملا در تیررس بود اما مرد روستایی با وجود آماده بودن سلاحش، شلیک نکرد!»

به گفته محلی‌ها، این پلنگ ایرانی که زیستگاهش در مناطقی از کوه شهنیر و کوه سیاه تنگ پیرزال شهرستان چرام واقع شده، پلنگی است که اخیرا توسط یک شهروند تصویری هم از آن ثبت شده بود؛ حالا همان پلنگ به گله یک دامدار از روستای امام زاده محمود در نزدیکی تنگ پیرزال حمله ور شده و مرد روستایی با تفنگ به استقبالش رفته بود.

با فعالیت های آموزشی و فرهنگی که صورت گرفت طی یک سال گذشته، پلنگ خسارات محدودی به دامداران منطقه وارد کرده بود ولی روز گذشته به خاطر عدم رعایت همان آموزشها، پلنگ به گله یک دامدار زد و چهار راس گوسفند و یک مادیون آبستن را تلف نمود؛ دام سرمایه زندگی دام‌دار است و «این یعنی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان ضرر برای یک روستایی.»
 

دام‌دار نابودی سرمایه‌اش را دید اما به نابودی پلنگ تن نداد!

طبق گفته سیدجواد هادی اصل فعال محیط زیست و کارشناس حوزه پلنگ، این دامدار در حالی که مسلح نیز بود و در صحنه، پلنگ به فاصله دو متری او دیده شد ولی اقدام به کشتن این حیوان نکرد و این خسارت سنگین را به جان خرید.

وی افزود: این دامدار در دو سال گذشته با آموزش هایی که دیده بود و تعهدات دوستانه‌ای که در قبال ما و طبیعت داشته، در حفظ و نگهداری از طبیعت تلاش زیادی کرده و حاصل تلاش او باعث شد مردم عادی در روز روشن در یک فضای تفریحی و شلوغ از نزدیک پلنگ را مشاهده کنند

 

قبل از آنکه بشود کاری کرد، اسب بیچاره تلف شده بود

هادی اصل گفت: از آنجا که طی سالهای گذشته دولت و بیمه‌ها برای پرداخت خسارت دامداران اقدامات موثری پیش بینی نکرده و اغلب پرداخت ها توسط بیمه‌ها ناچیز یا هیچ بوده، دامداران کمتر به سمت بیمه کردن دام خود روی می آوردند اما گفته شده اقدامات جدیدی جهت پرداخت خسارت توسط صندوق بیمه کشاورزی صورت گرفته که نیاز به اطلاع‌رسانی بیشتری دارد.

این فعال زیست محیطی افزود: تلاش می کنیم از راه های دیگر به آن‌ها کمک هایی به پاس حمایت از محیط زیست انجام دهیم.


دام‌دار فهمیده بود تلف شدن گوسفندش جبران شدنی است اما پلنگ باید حفظ شود

 

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
1
11
افرین و دورود بر این دامدار وظیفه شناس و حامی حیات وحش و محیط زیست،بجز ارامش خاطر و وجدان راحت و یک رضایت و لذت همیشگی که همراه این دامدار هست بابت این عملکردش،قطعا به بهترین نحو در این دنیا پاداش عمل خود را خواهد دید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
0
20
بهتر است اداره محیط زیست، تعرفات رو کنار بگذارد و جای تشکر خالی‌، خسارت دامدار رو پرداخت و جبران کند؛ گوشت دام های تلف شده رو به مصرف حیات وحش برساند! و دامدار رو به بیمه حواله ندهد؛ با حلوا حلوا کردن محیط زیست، دهان دامدار خسارت دیده شیرین نمی شود! آموزش همراه با صداقت در پرداخت خسارت، جواب می دهد و نه شعار دهی و پاسکاری مالی!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۸ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۲
0
10
تشکر خالی برای دامدار نون و آب نمیشه!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۳۶ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۵
0
0
طرف اسب ودام وزندگیش نابود شد . شماها ماشالله ماشا لله میکنید. حالا پلنگ را ببرد چرا ازگوشت وشیروپشمش استفاده کند.
فافا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۹
0
0
حمله حیات وحش به دام ها روستایی ‌‌عشایری موضوعی که هرچند سال یک بار به یک تراژدی در کشور تبدیل می شود بدون آنکه درسی از آن گرفته شود سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سازمان امور عشایر ایران با انجام برنامه های آموزشی از جمله جلوگیری. از ورود دامداران به نواحی حفاظت شده در کنار سایر اقدامات آموزشی و پیشگیرانه می تواندد نقش بسیار بسزایی در جلوگیری از اینگونه اتفاقات داشته باشند
نظر شما
ادامه