کد خبر: ۷۷۸۷۲
تعداد نظرات: ۵ نظر

حکیم مهر: یک فروشنده مدرک تحصیلی گفت: هزینه رشته دندانپزشکی با طرح و کد نظام، یک میلیارد و 200 میلیون تومان است. حدود 50 روز کاری هم زمان می‌برد. مدارک داخل دانشگاه مربوطه بایگانی می‌شود و قابل‌ استعلام کتبی و آنلاین از وزارت علوم و وزارت بهداشت است.

به گزارش حکیم مهر، روزنامه اعتماد پدیده «فروش مدارک تحصیلی با استعلام رسمی» را بررسی کرده است.

بخش‌های مهم این گزارش «اعتماد» را در ادامه می‌خوانید:

کمتر از یک دقیقه زمان نیاز دارید تا با فروشندگان مدرک تحصیلی ارتباط برقرار کنید. وقتی در صفحه گوگل، فروش مدرک تحصیلی را جست‌وجو می‌کنید، در همان صفحه اول، سایت‌های فراوانی معرفی می‌شوند که از فروش مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترا و با استعلام معتبر و مادام‌العمر خبر می‌دهند. مهم‌تر از همه که در این سایت‌ها، مدارک مربوط به پزشکی عمومی، تخصصی، دندانپزشکی و... هم خرید و فروش می‌شود؛ با کد رهگیری و قابل‌استعلام و مورد تایید نظام پزشکی!

به عنوان دانشجوی پرستاری که بیش از 20 سال از آخرین روزهای تحصیلش می‌گذرد و هیچ‌وقت در رشته خود کار نکرده و تقریبا تمام دروس را فراموش کرده است. او می‌گوید نیازی به مدرک قبلی نیست، فقط اگر مختصری تسلط در کار دندان داشته باشیم، مثلا در حد دستیاری دندانپزشکی یا شبیه به این، بدون هیچ مشکلی می‌توانیم از این مدرک استفاده کنیم و تاکید هم می‌کند که تسلط در دندانپزشکی لازمه خرید مدرک نیست، فقط به عنوان راهنمایی مطرح کرده است. این فروشنده‌ درمورد هزینه‌ها و روند کار می‌گوید: «هزینه رشته دندانپزشکی با طرح و کد نظام، یک‌میلیارد و200میلیون تومان است. حدود 50 روز کاری هم زمان می‌برد. مدارک داخل دانشگاه مربوطه بایگانی می‌شود و قابل‌ استعلام کتبی و آنلاین از وزارت علوم و وزارت بهداشت است. هزینه آنها در دو نوبت دریافت می‌شود؛ بخشی از آن اول کار و بخش دیگر وقتی استعلام به شما نشان داده شد، باقی هزینه‌ها تسویه می‌شود.»

وقتی هم متوجه می‌شود که مدرک را برای یک نهاد دولتی بسیار مهم می‌خواهیم و ضرورت دارد که در استعلام و پیگیری مشکلی نداشته باشد، تمام تلاشش را می‌کند که خیال ما را از لورفتن مدرک، مطمئن کند: «نه یکی، نه دو تا، من در این 5 سال، بیش از هزار مدرک صادر کردم و تا امروز، شکر خدا هیچ مشکلی بابت استعلام نبوده است. یعنی هیچ تماسی مبنی بر ناراضی‌بودن یا شکایت نداشتیم. من حتی مدرک برای یکی از کارکنان نهادهای امنیتی هم صادر کردم که مراحل استعلام خیلی سخت و دقیقی داشت، اما برای او هم مشکلی ایجاد نشد.»

او برای اینکه هزینه‌ها بالا نرود، قیمت‌ها را با تخفیف می‌گوید: «قیمت کارشناسی، حدود 31 الی 33 میلیون تومان است که برای شما با تخفیف، قیمتی حدود 24 تا 26 میلیون تومان دریافت می‌کنیم. برای کارشناسی ارشد هم، قیمت ما 38، 39 میلیون تومان است که برای شما، 30 میلیون تومان حساب می‌کنیم. قیمت دکترا هم 65 میلیون تومان است که می‌توانیم از شما 55 میلیون تومان بگیریم.»

 

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دکتر شقاقی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۵
0
12
حکیم جان خرید وفروش مدرک دامپزشکی خیلی وقت است جا افتاده و متاسفانه نظام هم به خیلی از اینها مجوز فعالیت داده ، خیلی تلاش کردم با دفترتان تماس برقرار کنم نشد اگر نمونه عینی خواستید شماره تلفنم را قرار میدم
[...]
صهیب شقاقی ، بورد تخصصی مامایی دامپزشکی ، سراب
پاسخ ها
حکیم مهر
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۵
با سلام و احترام
ضمن تشکر، حتما با شما تماس گرفته شده و پیگیری خواهد شد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۷ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۶
0
5
چه حکایت تلخی!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۷
0
9
خیلی وقته اینکار انجام میشه
مدرک دامپزشکی با ۳۰۰ میلیون و قابل استعلام و تشکیل پرونده فیزیکی! حتی با اعلام معدل درخواستی
ببینید تا کجا نفوذ کردن
پاسخ ها
غریب آشنا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
بله ، همینه .متاسفانه دیده شده دکتر دامپزشک در نوشتن یک گزارش بازرسی عاجز است .
نظر شما
ادامه