کد خبر: ۷۸۲۳۴

حکیم مهر: رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار از توقیف 15 تن ذرت آلوده به سموم قارچ کش در یک کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان سبزوار خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی سبزوار، «دکتر برات الله زیدابادی» گفت: طی بازدید های نظارتی صورت گرفته از کارخانجات خوراک دام و طیور شهرستان سبزوار، محموله 15 تنی ذرت آلوده به سموم قارچ کش توقیف گردید. این محموله بوجاری شده (بذر یک دست شده مختص کشت که گاها توسط دستگاه، سموم قارچ کش به آن افزوده می شود) و تغییر رنگ به صورتی داشته است.

 وی، در این خصوص بیان داشت: یکی از مهم‌ترین بخش‌های زنجیره تولید محصولات دامی، تولید خوراک دام است که باتوجه به حساسیت این بخش، اکیپ‌های بازرسی این اداره بصورت مستمر و با دقت نظر بسیار بالا کارخانجات خوراک دام  و طیور را رصد می‌کنند. کارخانجات از هیچ گونه مواد اولیه  بوجاری شده آغشته به سم در تولید محصولات خود نباید استفاده کنند. در همین راستا تا اطلاع ثانوی و حصول نتیجه آزمایش سموم قارچ کش در محموله ذرت، تمامی محصولات کارخانه مذکور توقیف گردید.

 زیدابادی، در ادامه خبر بیان داشت:  مصرف مواد حاوی سموم قارچ کش در چرخه تولید خوراک دام  و مصرف آن توسط دام علاوه بر عوارض بیماری زایی برای دام،  برای سلامت انسان هم بواسطه مصرف محصولات دامی عوارض خواهد داشت.

 

نظر شما
ادامه