کد خبر: ۷۸۲۶۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

حکیم مهر: فرماندار سیرجان گفت:ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و دامپروری صنعتی در اولویت برنامه های شهرستان قرار دارد

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، «دکتر یعقوبی» در دیدار نوروزی با رییس و کارکنان شبکه دامپزشکی شهرستان از احداث بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور با مشارکت شرکت های منطقه گل گهر خبر داد و اظهار داشت: با هدف توسعه بخش کشاورزی،اشتغالزایی، کشت یکپارچه خوراک دام از جمله تولید علوفه هیدروپونیک، کاهش هزینه‌ها و بالابردن تولید؛احداث بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور را با کمک شرکت های منطقه گل گهر در دستور کار داریم  که در صورت رفع برخی از مشکلات در راه اندازی این پروژه عظیم،احداث شهرک‌ دامپروری صنعتی و تخصصی نیز در مجاورت این پروژه پیشبینی شده است.

فرماندار سیرجان با بیان اینکه راه نجات دامداری در شهرستان هایی همچون سیرجان گذر از دامداری سنتی و حرکت به سمت دامداری های صنعتی می باشد، افزود: در اثر انباشته‌شدن مشکلات ریز و کلان سیستم دامداری سنتی طی چند دهه گذشته، بازده اقتصادی گله داری کاهش یافته و در اغلب خانوارهای عشایری و روستایی نیز اشتیاق و انگیزه ادامه این حرفه کم رنگ شده است.

وی تصریح کرد: برای حفظ بخش مولد دام و دامپروری چاره‌ای جز تغییر روش‌های دامپروری از سنتی به صنعتی و اصلاح مدیریت پرورش دام و افزایش بهره وری نداریم که امسال باید با حمایت سرمایه گذاران هر چه سریعتر در این مسیر قرار گیریم.

دکتر یعقوبی پور در بخش دیگری از مشکلات بازار گوشت و گرانی آن را مرتبط با عملکرد کشتارگاه‌ و عدم وجود یک میدان دام واحد در شهرستان دانست و گفت: کشتارگاه‌ سیرجان نیازمند یک ساماندهی جدی در روند کشتار و همچنین حذف فرآیندهای اضافی و هزینه آفرین در قیمت تمام شده است .

معاون استاندار و فرماندار سیرجان با اشاره به اینکه احداث میدان عرضه دام در شهرستان فرصتی برای کوتاه شدن دست واسطه‌ها است،بیان داشت:کنترل و نظارت یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با اثرات ناشی از عرضه غیرقانونی دام زنده و کنترل بیماری‌ها است و در این راستا میدان عرضه دام نقش مهمی در کنترل ورود و خروج دام به شهرستان و مقابله با قاچاق دام و جلوگیری از کشتار غیربهداشتی خواهد داشت.

یعقوبی پور در این دیدار ضمن تشکر از نظارت های صورت گرفته بر فراورده های خام دامی و سایر بخش های مرتبط در حوزه دامپزشکی و با اشاره به نقش و تاثیر سازنده و ارزنده شبکه دامپزشکی در سلامت جامعه و امنیت غذایی، آمادگی خود و مجموعه فرمانداری  را برای همکاری و حمایت همه جانبه و پیگیری مشکلات و مسائل شبکه دامپزشکی شهرستان اعلام کرد.

«دکتر محمد رضا صادقی» رییس شبکه دامپزشکی در این دیدار به نقش دامپزشکی درپیشبرد اهداف و بهداشت و امنیت غذایی جامعه و مبارزه با بیماریهای دامی و مشترک و همچنین لزوم مدیریت و توجه بیشتر بر مباحث بهداشت عمومی و امنیت غذایی فرآورده های خام با منشاء دامی اشاره کرد و جایگاه دامپزشکی را در تامین سلامت و امنیت غذایی بسیار مهم عنوان کرد.

وی در این دیدار گزارشی از اقدامات شبکه دامپزشکی شهرستان در اجرای طرح تشدید نظارت های بهداشتی و شرعی ویژه تعطیلات عید نوروز و ماه مبارک رمضان و فعالیت‌های مجموعه دامپزشکی و اهمیت نقش این شبکه در سلامت جامعه ارائه کرد.

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۷
1
1
مطمعنا تا سالها از دامداری سنتی نیمچه حمایتهایی خواهند کرد. چون نمیتوانند افراد بیکار حاصل از جمع اوری دامداری سنتی رو مدیریت کنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۸
0
3
دامداری سنتی روستایی و عشایری در مرتع بدلیل بی نیازی به خوراک دام و نهاده و تاثیرپذیری کمتر نسبت به تحریم و دلار و ... همیشه کمک حال مردم و اقتصاد و امنیت غذایی کشور بود
پس باید شدیدا حمایت شود
مجموعه های صنعتی بزرگ و هلدینگ و زنجیره های تولید همانطور که رونق و تولید و اشتغالزایی بالا دارند ، بسیار آسیب پذیرند و پاشنه آشیل خواهند بود و غیرقابل اتکا و اعتماد
نظر شما
ادامه