کد خبر: ۷۸۴۳۶
تعداد نظرات: ۵ نظر

حکیم مهر: در اقدام قابل تامل دیگر از برخی افراد که حد و حدود حیات وحش را رعایت نمی کنند این بار کشف یک قلاده توله شیر در مازندران رسانه ای شد و امروز دوشنبه محیط زیست با همکاری ماموران نیروی انتظامی و با داشتن حکم قضایی این حیوان را در خانه باغ (مخفیگاه) متخلف در ساری کشف و ضبط کردند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، مردم استان مازندران طی سالهای اخیر شاهد صحنه هایی از جانوران حیات وحش در محل سکونت خود بودند که چندان بی شباهت با صحنه فیلم های سینمایی و هالیوودی نبوده است.

هیچگاه خاطره هیجان انگیز و البته ترسناک پرسه پلنگ در یکی از خیابان های شلوغ و پررفت و آمد شهر قائمشهر در اردیبهشت ۱۴۰۱ از اذهان مردم مازندران پاک نمی شود. صبحی که مردم خیابان کارگر این شهر در مسیر رفتن به سر کار و یا بردن فرزندانشان به مدرسه بودند که صحنه ای خارج از حالت معمول را مشاهده کردند.

پلنگ وارد محیط زندگی آنها شده بود و خودش را به در و دیوار می‌زد تا از میان انسان‌هایی که او را احاطه کرده بودند، فرار کند. از سوی دیگر هم آدم‌های گوشی به دستی که سعی می‌کردند فیلم خوبی از این پلنگ به یادگار بگیرند، حضور داشتند و این پلنگ نگون بخت که در میان ازدحام جمعیت گیر کرده بود و از در و دیوار بالا می‌رفت تا راهی برای فرارش پیدا کند، از ترس قالب تهی کرده بود.

خیلی زود فیلم‌های پلنگ فراری که از دیوار بانک هم حتی بالا می‌رفت و روی اسپلیت بانک جا خوش کرده بود، در فضای مجازی دست‌به‌دست شد. پلنگ که گیر افتاد ابتدا خبر زنده‌گیری او منتشر شد. اما یک ساعت بعد خبرها تیتر دیگری را به نمایش گذاشتند، پلنگ مازندران تلف شد. خبر برای آنها که با محیط‌زیست و حیات‌وحش آشنایی بیشتری دارند، دردناک‌تر شد.

ماجرای دیگر از این دست اتفاقات مربوط به سرگردانی چند هفته ای یک میمون نر آن هم حیوان غیر بومی ایران در مرداد ۱۴۰۲ در باغات روستاهای هریکنده بابل، قراخیل و حاجی کلا منطقه جاده نظامی قائمشهر این سوال در اذهان خطور می کند چطور هراز گاهی این حیوانات سر از خیابان و باغ های استان در می‌آورده‌اند؟

آبان ماه پارسال بار دیگر در اتفاق خارق العاده حیات وحشی در مازندران رسانه ای شد که مشاهده مار پیتون در سطل زباله یکی از مناطق شهری آمل بود. درهمان زمان فیلم کوتاهی نشان می دهد شهروند آملی در حال خالی کردن زباله در سطل متوجه حضور مار پیتون در آن می شود.

در ادامه این دست رخدادها، فردی در روزهای اخیر با انتشار و به نمایش گذاشتن تصاویر حیوانات کمیاب و نادر از جمله شیر و ببر در فضای مجازی با هدف فروش انواع گونه های جانوری اقدام کرده است که ان موضوع از چشم حافظان محیط زیست مازندران دور نمانده است و با توجه به اینکه بر اساس قانون شکار و صید، جرم محسوب می شود، با شکایت رسمی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران این فرد به دستگاه قضایی معرفی شد.

بنا به اعلام محیط زیست مازندران، ‌این فرد در حوزه شکار و صید سابقه ‌دار بوده که در سال های گذشته در زمینه خرید و، فروش و نگهداری حیوانات وحشی، محکومیت کیفری داشته است.

در تازه ترین اظهار نظر از سوی اداره کل محیط زیست مازندران اعلام کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست ساری درپی انتشار تصاویری از یک توله شیر درفضای مجازی، اقدام به شناسایی متخلف کرد و با همکاری ماموران نیروی انتظامی و با داشتن حکم قضایی یک قلاده توله شیر را که به صورت غیر مجاز در خانه باغ (مخفیگاه) متخلف نگهداری می‌شد، کشف و ضبط کردند.

در این گزارش آمده است که فرد متخلف به جرم نگهداری غیر قانونی حیوانات وحشی به مراجع قضایی معرفی و حیوان نیز به صورت موقت به پناهگاه حیات وحش سمسکنده انتقال داده شد تا به یکی از مراکز مجاز باغ وحش تحویل داده شود.

بنا به اعلام اداره کل حفاظت از محیط زیست مازندران، بیش از ۳۵۵ گونه پرنده، ۱۷ گونه خزنده، ۹ گونه دوزیست، ‌ ۲۷ گونه مار، سه گونه لاک پشت، ‌۶۳ گونه پستاندار و ۷۰ گونه ابزیان آبهای داخلی تنوع جانوری این استان است.

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
0
2
دنبال مبدا فروش انها باشید
همین باغ وحش های متخلف
و محیط زیست خواب الود و قاصر در کنترل باغ وحش ها
محمد رضا
|
Germany
|
۰۶:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
0
1
سلام
نکنه مهم الآن سرنوشت این توله‌شیر در اسارته!
و قراره کجا از این حیوان مظلوم نگهداری بشه؟!!!
به عنوان یک هم‌وطن پیشنهاد بسیار خوبی برای محیط‌‌زیست و دامپزشکی دارم.
با توجه به سوابق درخشان، به نظرم توله شیر رو به باغ وحش مشهد بدن تا بزرگش کنه
نه اینکه ریشا رو به اون خوبی نگهداری کرد؟!!!
ته خط اگه اتفاقی هم برای حیوان افتاد، ادعا خواهد. کرد که حیوان آستارا لاغر داره
داروی ضد انگل خورده
و نهایتا در اثر پیری مرده!!!
به نظر میادبهنرین ما براش، همون باغ وحش مشهده…
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۷
اره
زود تر خلاص میشه
یا می فروشن و یه گربه مرده را بجاش دفن میکنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۷
0
0
باید صاحب این بچه شیر به اداره آگاهی کشانده شود و بازجویی گردد که این بچه شیر را از کجا آورده
قرنطینه سازمان کجاست؟
این شیر یا از باغ وحش اومده و یا از خارج
پس محیط زیست و قرنطینه باید شکایت کنند و تا زمان اعتراف ، ولش نکنند
کارشناس بهداشت محیط تهران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۹
1
0
کشتی من را با این قرنطینه
نظر شما
ادامه