کد خبر: ۷۸۶۱۰

حکیم مهر: مدیر کنترل حیوانات مضر شهری شهرداری تهران با بیان اینکه کلانشهرهای دنیا با مشکل موش درگیر هستند چرا که این حیوان زاد و ولد زیادی دارد، گفت: در تازه ترین اقدام برای کنترل موش‌های تهران از مواد شیمیایی غیرسمی تولید شرکت‌های دانش بنیان تولید داخلی استفاده کردیم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «داود گودرزی» درخصوص افزایش موش های موذی در پایتخت و راه های مقابله با آن، افزود: نمی توان موش های موذی را به طور کامل ریشه کن کرد چرا که این حیوان زاد و ولد زیادی دارد، بسیار باهوش است و از سوی دیگر خود را با هر نوع شرایط محیطی به سرعت خود وفق می دهد.

گودرزی ادامه داد: موش ها هیچگاه به نقطه صفر زاد و ولد نمی رسند و هیچ کجای دنیا هم نتوانسته ادعا کند که زاد و ولد را به طور کامل متوقف و وجود موش را ریشه کن کرده است اما می توان تعداد و زاد و ولد آن ها را کنترل کنیم تا زیادتر نشوند.

گودرزی درخصوص نحوه کنترل موش های شهری تهران هم گفت: در قراردادهای جدید از مواد غیرسمی دانش بنیان تولید داخل استفاده می کنیم و طی سه ماه آینده امیدواریم نتیجه آن را در سطح شهر مشاهده کنیم.

وی با تقدیر از همکاری مردم برای تماس با سامانه ۱۳۷ برای موضوع موش و طرح شکایت در این مورد تاکید کرد: نتیجه کار ما در تعداد تماس و شکایات مردم درخصوص موش ها با سامانه ۱۳۷ مشخص می شود.

گودرزی در عین حال از شهروندان درخواست کرد که از ریختن پسماندهای خانگی و پسماند غذاها برای حیوانات شهری خودداری کنند تا تعداد موش ها کاهش یابد.

وی با بیان اینکه آماری از تعداد دقیق موش های شهر تهران نداریم، گفت: از مرکز مطالعات شهرداری تهران و ۲ دانشگاه خواسته ایم این کار را انجام دهند و قراردادی هم در این مورد منعقد شده است گو اینکه قبلا این کار انجام شده بود اما نتوانسته بودند، تعداد دقیق را مشخص کنند.

مدیرکنترل حیوانات مضر شهری تاکید کرد: استفاده از تفنگ بادی و تله های انفجاری برای از بین بردن موشها منسوخ شده است و حتی برخی شهروندان برای استفاده از اسلحه به منظور از بین موش ها به ما انتقاد می کردند که دیگر ما از این روش استفاده نمی کنیم.

گودرزی گفت: ما از ۲ راهکار فیزیکی و شیمیایی برای کنترل موش ها استفاده می کنیم که در روش فیزیکی تفنگ را حذف کردیم و بجای آن از تله های چسبی، بستن منافذ شهری و سرپوش های یک طرفه روی راه آب ها استفاده کنیم.

وی یادآور شد: در روش شیمیایی نیز استفاده از مواد غیر سمی دانش بنیان تولید داخل در دستور کار قرار داده ایم که امیدواریم تا سه ماه آینده نتایج آن را ببینیم.

 

نظر شما
ادامه