کد خبر: ۷۸۶۱۶

حکیم مهر: عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن‌سینا و مدیرعامل شرکت سینافناوران ماندگار وابسته به جهاد دانشگاهی، مشارکت با بخش خصوصی برای تکثیر گاوهای گوشتی پربازده را راهی برای افزایش خودکفایی گوشت کشور دانست.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی، «دکتر محمد مهدی نادری» عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن‌سینا و مدیرعامل شرکت سینافناوران ماندگار وابسته به این نهاد در خصوص اقدامات این شرکت در راستای تحقق شعار سال بیان کرد: کار ما تکثیر گاوهای پربازده با استفاده از فناوری تولید آزمایشگاهی جنین است. یعنی ما از گاو پرتولید به جای اینکه یک گوساله در سال بگیریم، می‌توانیم ۲۰ گوساله بگیریم. به این صورت که هر هفته از گاو پرتولید تخمک گرفته و این تخمک‌ها مانند درمان ناباروری در انسان، در محیط آزمایشگاهی لقاح پیدا کرده و طی 7 الی 8 روز تبدیل به جنین می‌شود. در نهایت این جنین گاو پربازده منجمد شده و سپس آن را در رحم گاو معمولی می‌کاریم و با این روش گوساله‌ای که به دنیا می‌آید چون در آزمایشگاه از گاو پربازده تولید کرده‌ایم، دو سه برابر ارزش دارد.

وی با بیان اینکه از حدود ۱۵ سال پیش این کار را شروع کرده‌ایم، تصریح کرد: اکنون ۵ سال است که این موضوع تجاری شده و تنها مرکزی در کشور هستیم که در منطقه غرب آسیا پروانه تولید جنین داریم و با هلدینگ‌های بزرگی مانند آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، کوثر، دشت مغان، میهن و دامداری‌های بخش خصوصی همکاری می‌کنیم. اخیرا نیز در بحث صادرات با توجه به حضور در دو دوره نمایشگاه ایران اکسپو، بازدیدکنندگانی داشتیم که متقاضی صادرات و عقد قرارداد فروش و مشارکت بودند که قرار شد در آینده این گفت‌وگوها ادامه یافته و منجر به عقد قرارداد شود.

مدیرعامل شرکت سینافناوران ماندگار جهاددانشگاهی در ادامه گفت: تأثیرگذاری این طرح برای دامدار این است که باعث می‌شود هزینه‌های تولید برای کسانی که این گوساله‌های ممتاز در گله‌شان وجود داردکمتر شده و سودشان ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

دکتر نادری در خصوص اقدامات این شرکت برای تحقق شعار سال (جهش تولید با مشارکت مردم) اظهار داشت: با توجه به جنینی که ما تولید می‌کنیم در واقع با گاوداری‌های بخش خصوص مشارکت می‌کنیم تا بتوانیم بحث خودکفایی گوشت را در کشور داشته باشیم. در حال حاضر ۲۰ هزار درخواست واردات برای نژادهای گاو گوشتی و شیری که دومنظوره است داریم و با توجه به طرح تولید جنین منجمد شرکت ما می‌توان بدون اینکه وارداتی انجام شود، با مشارکت مردم این تعداد گوساله را تولید کرد.

وی در خصوص حضور جهاددانشگاهی در نمایشگاه ایران اکسپو 2024 عنوان کرد: در این نمایشگاه نیز از سوی برخی بازدیدکنندگان خارجی، از طرح تکثیر گاوهای پربازده استقبال خوبی صورت گرفت که امیدواریم به عقد قرارداد و مشارکت منجر شود. همچنین در حوزه فروش دانش فنی نیز گفت‌وگوهای مثبتی انجام گرفته است تا از این طریق بتوانیم در راستای تحقق شعار سال موفق‌تر عمل کنیم.

شایان ذکر است ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران اکسپو 2024، ۸ تا 12 اردیبهشت‌ در محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران برپا شد. توسعه ارتباطات جهاددانشگاهی در حوزه بین الملل با ارائه محصولات فناورانه و دانش بنیان صادراتی واحدهای سازمانی این نهاد از مهمترین مؤلفه‌های حضور در این نمایشگاه بود. در همین راستا جهاددانشگاهی به‌عنوان نهاد پیشران در عرصه علم و فناوری به ارائه بخشی از دستاوردهای متخصصان و پژوهشگران خود در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی پرداخت و غرفه این نهاد مورد توجه بازدیدکنندگان بسیاری از کشورهای مختلف قرار گرفت.

این نمایشگاه بازدیدکنندگان خارجی بسیاری داشت که یکی از مهمترین طرح‌های جهاد دانشگاهی طرح تولید جنین منجمد از نژاد گاوهای شیری و گوشتی با خصوصیات برتر ژنتیکی بود که مورد استقبال بازدیدکنندگان بسیاری از کشورهای الجزایر، مالی، نیجریه، یمن و زیمبابوه قرار گرفت.

 

نظر شما
ادامه