کد خبر: ۷۸۶۲۶
تعداد نظرات: ۶ نظر
رئیس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد:
«دکتر زهرا نهبندانی» افزود: این مرد ۴۱ ساله که حدود ۲ ماه قبل توسط سگ مجروح شده بود، به هیچ یک از مراکز درمان هاری مراجعه نکرده بود که این امر سبب ابتلای وی به هاری و در نهایت فوت او شد ...

حکیم مهر: رئیس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مراجعه دیر هنگام و بی توجهی به درمان یک شهروند مشهدی که ۲ ماه قبل توسط سگ مجروخ شده بود موجب ابتلا به هاری و مرگ وی شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر زهرا نهبندانی» افزود: این مرد ۴۱ ساله که حدود ۲ ماه قبل توسط سگ مجروح شده بود، به هیچ یک از مراکز درمان هاری مراجعه نکرده بود که این امر سبب ابتلای وی به هاری و در نهایت فوت او شد.

وی ادامه داد: بیماری هاری یک بیماری ویروسی دستگاه عصبی مرکزی است که ابتلای به آن صد درصد مرگ را به دنبال دارد اما در صورت مراجعه به موقع موارد حیوان گزیدگی و انجام درمان، به سادگی قابل پیشگیری است.

رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مهمترین راه انتقال بیماری هاری از طریق گازگرفتگی و خراش توسط حیوانات است و افراد در صورت زخمی شدن توسط حیوانات بایستی بلافاصله محل زخم را با آب فراوان و صابون شست و شو داد و به نزدیکترین مرکز پیشگیری و درمان هاری برای تزریق واکسن و سرم هاری مراجعه کرد.

نهبندانی با بیان این که سال گذشته حدود ۲۱ هزار مورد حیوان گزیدگی در مناطق تحت پوشش این دانشگاه ثبت و گزارش شده است افزود: سال گذشته ۱۴ هزار و ۳۱۶ مورد معادل ۷۰ درصد حیوان گزیدگی‌ها توسط سگ‌ها و پنج هزار و ۴۱۱ مورد معادل ۲۶ درصد حیوان گزیدگی‌ها توسط گربه‌ها بوده است.

وی ادامه داد: در این مدت نیز آزمایش ۱۲۴ مورد هاری در سگ و ۱۳ مورد هاری در گربه مثبت شده است.

رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که در ایران بیش از ٩۰ درصد گزش‌ها توسط سگ انجام می‌شود گفت: باید به عموم مردم اطلاع رسانی شود که از تحریک کردن حیوانات به خصوص سگ‌ها خودداری کنند و هنگام درگیری ۲ حیوان برای جداسازی آن‌ها اقدام نشود زیرا احتمال ابتلای یکی از این حیوانات به هاری بسیار زیاد است.

نهبندانی افزود: تمامی سگ‌ها و گربه‌های خانگی و ولگرد می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند بنابراین ارتباط گرفتن با حیوان به خصوص حیوانات ولگرد می‌تواند خطرآفرین باشد و تکمیل شناسنامه واکسیناسیون سگ و حیوانات خانگی باید به شکل درستی انجام شود.

وی در خصوص احتمال هار بودن گربه‌های بدون صاحب و خانگی و لزوم ترک عادات رایج از جمله غذا دادن به گربه‌های ولگرد هشدار داد و توصیه کرد از نزدیک شدن به سگ‌ها و گربه‌ها و آزار و اذیت حیوانات پرهیز کنند و در صورت نگهداری سگ و گربه آنها را واکسینه کنند.

رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به این که مراکز ارائه دهنده خدمات پیشگیری و درمان هاری به صورت شبانه‌روزی فعال هستند و به صورت کاملا رایگان خدمات ارائه می‌دهند گفت: در هر شهرستان استان خراسان رضوی حداقل یک مرکز هاری برای درمان به موقع بیماران در تمام ایام سال فعال است و افرادی که در شهر مشهد مورد گزش حیوان قرار گرفتند می‌توانند به یکی از این مراکز مراجعه کنند.

نهبندانی افزود: مرکز بهداشت شماره یک مشهد واقع در بلوار وکیل آباد بین وکیل آباد ۶۶‏‏‏ و ۶۸ ، مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد واقع در پنجراه پایین خیابان جنب پارک وحدت، مرکز بهداشت شماره سه مشهد واقع در چهارراه ابوطالب تقاطع قرنی مرکز خدمات جامع سلامت احمدی و مرکز بهداشت شماره پنج مشهد واقع در خیابان شهید اصلانی ۱۱ (مهدی سه) است.

 

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰
8
18
حامی ها الان باید به عنوان معاونت در قتل جواب دهند
پاسخ ها
شهروند
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰
این ......ترین و بی اساس ترین اظهار نظری است که تاکنون مطرح شده است.
دکتر امین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰
باسلام و احترام // بجای واژه "حامی" بهتر است از واژه "سودجو" یا "فرصت طلب" برای اینگونه افراد استفاده کرد. افرادی که در لوای حمایت از حیوانات صرفا به فکر مطامع شخصی خود هستند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰
3
5
در مناطقی که گزش زیاد گزارش میشه یا هاری زیاد گزارش میشه، باید وزارت بهداشت کل مردم اون منطقه رو علیه هاری واکسینه کنه و منتظر نباشه که خود فرد دچار گزش، مراجعه کنه!
پاسخ ها
مستان
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰
با سلام ؛
به نظر میاد یه راه ساده تر هم وجود داره و اون اینکه دولت و شهرداری نسبت به جمع آوری سگهای ولگرد با اطلاع رسانی مردم در مورد بیماریهای مشترک مخصوصاً هاری اقدام کنه و از طرف دیگه سازمان دامپزشکی تمامی سگهای صاحبدار در سطح روستا و شهرهارو تحت پوشش واکسنه ببره . این کار عملی تر از واکسیناسیون تمامی جمعیت انسانی کشوره . چون الان هاری به شدت در تمامی سطح کشور رو به کسترشه .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۲
2
5
چرا الان هیچ کدام از حامیان سگهای ولگرد و البته هار زبان باز نمیکنند.؟ چرا نمیان اظهار نظر کارشناسی و حیوان دوستانه کنند؟ همه منتظریم.
نظر شما
ادامه