کد خبر: ۷۸۶۷۹

حکیم مهر: دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان سلامت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری درج برچسب نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیکی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فواید استفاده از پروبیوتیک‌ها به عنوان بزرگ‌ترین کمک به سلامت جامعه و حمایت از صنعت پروبیوتیک را ضروری دانست.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر مصطفی قانعی» در آیین رونمایی از محصول پودر مکمل سین بیوتیک دامی به اهمیت ترویج و فرهنگ‌سازی درباره اهمیت پروبیوتیک‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: یکی از چالش‌های اصلی در حوزه سلامت، میزان بالای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در قالب فرآورده‌های دارویی و چه به صورت باقی مانده در فرآورده‌های دامی است. مصرف آنتی بیوتیک‌ در اشکال مخالف دارویی، علاوه بر عوارض و آسیب‌های جدی برای انسان به محیط زیست نیز آسیب رسانده است.

وی به توسعه فناوری‌ها در راستای شناسایی میزان باقی مانده آنتی بیوتیک در مواد غذایی به ویژه فرآورده‌های دامی اشاره کرد و افزود: آگاهی از میزان پسماند آنتی بیوتیک در فرآورده‌های غذایی و محصولات دام و طیور، حق مردم است، میزان مصرف آنتی بیوتیک مستقیما با سلامت مردم سروکار دارد و روند بی رویه استفاده از این دارو، خطرات جدی را برای سلامت جامعه دارد.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان سلامت همچنین گفت: درج برچسب نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیکی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فواید استفاده از پروبیوتیک‌ها به کاهش استفاده از آنتی‌بیوتیک و ارتقای سلامت جامعه منجر می‌شود.

قانعی ادامه داد: با اجرای درج برچسب‌های نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیک بر روی محصولات غذایی و شناخت جامعه نسبت به فواید پروبیوتیک‌ها، صنعت غذا به صورت خودکار از مصرف آنتی بیوتیک به سمت استفاده از پروبیوتیک‌ها حرکت می کند.

وی یادآور شد: بزرگ ترین کمک و حمایت از صنعت پروبیوتیک همین کار است و باید با فرهنگ سازی و ترویج، آگاهی نسبت به مضرات و عوارض منفی وجود آنتی بیوتیک‌ها و شناخت اهمیت پروبیوتیک ها افزایش بیابد. این کار جزو برنامه‌های جهانی است و به عنوان یک کلان روند در ابعاد جهانی، دنبال می‌شود.

به گزارش ایرنا، محصول مکمل غذایی پروبیوتیک‌ دام، طیور و آبزیان امروز با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهور رونمایی شد، این محصول ضمن ارتقای کیفیت فرآورده‌های دامی، زمینه صرفه‌جویی ارزی، خلق ارزش افزوده و رفع نیاز به واردات را فراهم می کند.

 

نظر شما
ادامه