کد خبر: ۷۸۷۶۱

حکیم مهر: رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت:‌ یک قلاده کفتار که دیشب در ورودی شهر ششتمد در غرب خراسان رضوی با خودرو سواری برخورد کرده و زخمی شده بود،‌ امروز تلف شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «محمدرضا بسملی» اظهار کرد:‌ آسیب دیدگی این کفتار توسط دوستانداران محیط زیست به اداره محیط زیست سبزوار اطلاع رسانی شده بود که بلافاصله تیم احیا و تیمار حیات وحش به محل حادثه اعزام شد.

وی افزود:‌ این گونه جانوری که پیر هم بود، علاوه بر قطع نخاع، دچار ضرب دیدگی های داخلی نیز شده بود که بدون فوت وقت به سبزوار انتقال یافته و پس از عمل رادیوگرافی،‌ زیر مراقبت های درمانی قرار گرفت،‌ اما آسیب دیدگی زیاد و از سویی پیری حیوان، اجازه نداد که از این حادثه جان بدر ببرد و صبح امروز تلف شد.

وی گفت:‌ کفتار به عنوان یک گونه بسیار ارزشمند جانوری،‌ نقشی منحصر به فرد در محیط زیست بازی کرده و به نوعی پاکسازی طبعیت را بر عهده دارد و از این رو وجود آن در چرخه زیستی بسیار حائز اهمیت است.

بسملی گفت:‌ کفتار، بر خلاف بسیاری از گوشتخواران زنده خوار نیست بلکه لاشه خوار است و با شکار موش و دیگر جوندگان، نقشی ممتاز در کنترل جمعیت جوندگان و حفظ محصولات کشاورزی دارد.

 

نظر شما
ادامه