کد خبر: ۷۹۰۰۶
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی بر لزوم توجه به واکسیناسیون آبزیان به‌جای مصرف آنتی‌بیوتیک تأکید کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایانا، «دکتر علی اسحاقی» در سمینار یک‌روزه دامپزشکی که به مناسبت یک صدمین سالروز تأسیس موسسه رازی برگزار شد بیان کرد: در سازمان دامپزشکی نسبت به بهداشت و بیماری‌های آبزیان توجه کمتری در مقایسه با بیماری‌های دام و طیور وجود دارد. در حال حاضر در حوزه واکسیناسیون آبزیان در حد صفر هستیم که این باعث مصرف قابل‌توجه آنتی‌بیوتیک در مزارع پرورش آبزیان شده است. این در حالی است که بر اساس سند، باید به عدد ۷۰ درصد برای تولید واکسن آبزیان در پایان برنامه هفتم توسعه برسیم.

وی ادامه داد: مصرف سرانه آبزیان کشور در حال حاضر ۱۳ کیلوگرم است که این میزان باید تا پایان برنامه هفتم توسعه به ۲۳ کیلوگرم افزایش پیدا کند که این مستلزم افزایش بهداشت، سلامت و به طبع آن واکسیناسیون آبزیان است.

اسحاقی با تأکید بر نقش موسسه رازی در تأمین امنیت غذایی گفت: تا دو سال گذشته  ۹۵ درصد نیاز کشور در حوزه تولید واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک مورد مصرف دام، توسط موسسه رازی تأمین می‌شد که امروزه این مقدار به ۷۵ درصد رسیده است. این در حالی است که بر اساس سند امنیت غذایی، شرایط باید به ترتیب گذشته بازگردانده شود.

وی همچنین به سهم 35 درصدی این موسسه از تولید واکسن‌های مورداستفاده در صنعت طیور اشاره کرد و گفت: این سهم باید به 70 درصد ارتقاء پیدا کند.

رئیس موسسه رازی بابیان این‌که با توجه به ظرفیت‌های علمی موجود در موسسه، در صورت تأمین اعتبار، توسعه تولیدات موسسه رازی و صادرات این محصولات کاملاً امکان‌پذیر است افزود: این امر تنها نیازمند نوسازی زیرساخت‌ها، تجهیزات به‌روز و ایجاد الزامات GMP است.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
دکتر
|
United States of America
|
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۳
0
0
وقتی تن تن و هزاران لیتر انتی بیوتیک بدون تجویز. کلینسین، صرفا به خاطر سود داروخانه دا ها و شرکت های پخش بدون دز استاندارد مصرف میشه و سازمان دامپزشکی مقاومت دارویی و باقی مانده دارویی در ابزیان فرامو‌ش کرده است
نظر شما
ادامه