کد خبر: ۷۹۰۸۱

حکیم مهر: معاون محیط‌زیست‌ طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست از بی‌نتیجه ماندن تلاش‌ها برای یافتن مادر توله یوزپلنگ مشاهده‌شده در محدوده پل ابریشم خبر داد و اعلام کرد که این توله‌یوز با موفقیت زنده‌گیری شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از سازمان حفاظت محیط‌زیست، «حسن اکبری» گفت: در پی اطلاع از حضور یک توله‌یوز سرگردان در منطقه حفاظت مشارکتی یوزکنام پل ابریشم، از روز جمعه ۲۵ خرداد تیم‌های حفاظتی و کارشناسی از سازمان حفاظت محیط‌زیست، استان‌های سمنان و خراسان شمالی و یوزبانان یوز کنام پل ابریشم در منطقه حضور یافتند.

وی افزود: پایش منطقه به مدت سه شبانه‌روز ادامه داشت و متاسفانه هیچ نشانه‌ای از یوز مادر دیده نشد. با توجه به این که این یوز کم‌سن بوده و وابسته به مادر است، در چندین نقطه طعمه خرگوش به گونه‌ای در مسیر قرار گرفت تا این توله‌یوز بتواند تغذیه را انجام دهد.

اکبری خاطرنشان کرد: ولی با توجه به رصد لحظه‌ای محیط‌بانان، متاسفانه آثار لاغری مفرط و گرسنگی بازهم در حیوان مشاهده می‌شد و وضعیت مناسبی نداشت و مراجعات مکرر توله‌یوز به همان محدوده مشاهده‌شده اولیه که در خارج از مناطق حفاظت‌شده است، نگران‌کننده بود. در چنین شرایطی با مشورت کارشناسان و دامپزشکان اعزامی به منطقه و با توجه به لاغری شدید توله‌یوز، تصمیم بر این شد که این حیوان از طبیعت زنده‌گیری و به سایت توران منتقل شود.

اکبری اظهار داشت: موضوع آینده این یوز نابالغ برای ما بسیار مهم است و به همین دلیل تصمیم‌گیری در مورد آن به کارگروه تخصصی ارجاع می‌شود و با توجه به وضعیت آن، سوابق موضوع و مستندسازی انجام شده، براساس خرد جمعی کارشناسان و متخصصین بیرون سازمان، تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: ترجیح نخست ما این است که پس از پایدار شدن وضعیت حیوان و انجام اقدامات پیش‌نیاز لازم، در صورت امکان حیوان به طبیعت برگردانده شود، اما بازهم باید نظر کارشناسان متخصص را در این موضوع جویا شد.

اکبری همچنین درباره اقدامات انجام‌شده برای تجهیز سایت تکثیر در اسارت توران گفت: برای سایت تکثیر ۶ میلیارد تومان اعتبار از منابع خارج سازمانی تامین شده و با همکاری بسیج سازندگی و با مشورت متخصصان، استانداردسازی سایت شامل ایجاد فضای ریوایلدینگ (باز وحشی سازی) ، نصب چیتاران (آموزش تعقیب شکار)، بزرگ کردن فضای نگهداری یوزها، مکان‌های برخورد نر و ماده (دالان عشق) و ... آغاز شده است و به امید خدا تا قبل از فصل جفت‌گیری به پایان خواهد رسید.

اکبری افزود: از یوزبانان یوزکنام پل ابریشم، محیط‌بانان توران، میاندشت و همکاران دو استان سمنان و خراسان شمالی، کارشناسان و دامپزشکان سازمان و کارشناس بیرون سازمانی به واسطه پایش های شبانه‌روزی و اجرای عملیات زنده گیری صمیمانه قدردانی می‌کنیم.

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: ما همواره عمده انرژی خود را برای حفاظت از زیستگاه یوزپلنگ صرف می‌کنیم و سایت تکثیر در اسارت و گزینه فراجمعیت هم در کنار حفاظت از زیستگاه باعث ایجاد یک جمعیت پشتیبان خواهد شد.

حفاظت مشارکتی یوزکنام پل ابریشم به وسعت حدود ۳۹۲ هزار هکتار در محدوده دو استان خراسان شمالی و سمنان و بین توران و خوش ییلاق از سمنان و میاندشت از خراسان شمالی واقع است.

 

نظر شما
ادامه