کد خبر: ۷۹۲۶۲
تعداد نظرات: ۲ نظر

حکیم مهر: مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: پیرو تغییرات صورت گرفته در برنامه راهبردی تب برفکی که مبتنی بر وضعیت بیماری در مناطق و استانهای کشورو مطالعات تحلیلی آینده گر ترسیم گردیده است کشور به دو منطقه تقسیم بندی گردید و زمان فاز یک و دو واکسیناسیون تب برفکی در دام سبک و سنگین در دو منطقه کشور متفاوت درنظر گرفته شده است در کنار آن شهرستانها و واحدهای اپیدمیولوژیک پرخطر که تعداد رخداد بیماری درآنها نسبت به سایر مناطق بیشتر باشد نیز شناسایی و بصورت سه مرحله ایی در طول سال تحت ایمنی زایی قرار می گیرند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر رضا اسدی» گفت: از مورخ دهم تیرماه سالجاری فاز یک واکسیناسیون سرتاسری بر علیه بیماری تب برفکی در ۱۷ استان کشور بطور همزمان به مرحله اجراء و عملیاتی گردیده است و این طرح تا مورخ دهم شهریور ادامه خواهد داشت . در این برنامه دامهای سنگین و سبک روستایی و عشایری بصورت رایگان با استفاده از اکیپ های مایه کوبی دولتی و بخش خصوصی بر علیه بیماری تب برفکی ایمن سازی می شوند .

وی افزود: به منظور همسان سازی ایمنی بین دامداریهای صنعتی و غیر صنعتی الزامی برای انجام مایه کوبی همزمان در دامداریهای صنعتی نیز اعلام گردید و براساس آن دامداریهای صنعتی با استفاده از توان خود نسبت به واکسیناسیون بایستی اقدام نمایند .

دکتر رضا اسدی خاطر نشان کرد برنامه ریزی فعلی کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی طوری ترسیم و چارچوب بندی شده است که از ایجاد رخدادهای سینوسی در طول سال جلوگیری می گردد و در این صورت کنترل و جلوگیری از افزایش کانون ها بهتر و با ضریب اطمینان بیشتری صورت می پذیرد .

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی در ادامه گفت انجام اقدامات تشدیدی در تردد دام، برگزاری دوره های آموزشی ترویجی، برقراری سیستم مراقبت فعال از دیگر اقداماتی است که در قالب برنامه ملی انجام می شود .

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۶
0
0
امسال به شکرانه قاچاق گسترده دام از مرز های شرقی اکثر نقاط کشور درگیر بیماری شد و بیشتر جمعیت دامی به طور طبیعی مقاوم به بیماری شدند مدت طولانی است که کلینیسین ها اخطار میدهند واکسن های استفاده شده تاثیری بر دام ها ندارند و تنها اتلاف پول و هزینه سازمان و ثروت ملی است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۸
دلبند عزیز
مجید جان این را از کجا آوردی که واکسیناسیون و پیشگیری اتلاف پول است.
نظر شما
ادامه