کد خبر: ۷۹۳۲۵
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: دانشمندان از کشف گونه‌ای از ماهی مرکب خون‌آشام که تاکنون دیده نشده بود، شگفت زده شدند. این موجود در اعماق دریا که به زیست‌تابی و سازگاری منحصر به فردش با سطوح کم اکسیژن شناخته شده است، به شناخت محققان از تنوع زیستی دریایی می‌افزاید.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، دانشمندان دومین گونه زنده شناخته شده ماهی مرکب خون آشام یا جهنمی را ردیابی کرده‌اند. آنها آن را در حال شنا در آب‌های عمیق جزیره هاینان در چین پیدا کردند.

طبق گزارش‌ها، این ماهی به عنوان دومین گونه شناخته شده ماهی مرکب خون آشام جهنمی در سطح جهان شناخته شده است.

این ماهی‌ها بیشتر در محیط‌های اقیانوسی معتدل و گرمسیری در مناطق مختلف جهان یافت می‌شوند.

ویژگی‌ها و زیستگاه ماهی مرکب خون آشام تازه کشف شده

این گونه‌ها بیشتر در اعماق تاریک دریا زندگی می‌کنند. به نظر می‌رسد این ماهی مرکب یک ماهی مرکب جذاب است که طول آن ۳۰ سانتی‌متر و دارای حدود هشت بازو است.

با وجود نام ترسناک آنها، این گونه‌ها به طور کلی برای انسان بی‌ضرر هستند و بیشتر به «برف دریایی» به عنوان منبع اصلی غذا متکی هستند و در منطقه کم‌اکسیژن دریا زندگی می‌کنند. برف دریایی در اقیانوس‌های عمیق یک بارش مداوم اغلب از قطرات ریز آلی است که از لایه‌های بالاتر ستون آب سقوط می‌کند

ماهی مرکب خون آشام جهنمی در جایی از اقیانوس زندگی می‌کند که بیشتر موجودات در آنجا زنده نمی‌مانند. بدن آنها سازگاری منحصر به فردی برای زنده ماندن در سطوح بسیار کم‌اکسیژن دارد.

این موجودات زیست‌تاب (بیولومنسانس) هستند، به این معنی که می‌توانند از خود نور ساطع کنند و چندین ذره کوچک و خوراکی را جذب کنند.

قبل از این کشف، تنها یک گونه از آنها به طور رسمی شناخته شده بود که در سال ۱۹۰۳ پس از یک سفر دریایی توسط «کارل چون» زیست‌شناس دریایی آلمانی توصیف شد.

برخی از گونه‌هایی که کشف شدند، اشکال کوچکی از ماهی مرکب جهنمی بودند که می‌توانند مجموعه دوم باله‌ها را نزدیک سر خود رشد دهند و باله‌های آنها با افزایش سن ناپدید می‌شوند.

یک زیست‌شناس دریایی نشان داد که ۱۰ گونه نزدیک به هم وجود دارد که در مراحل مختلف زندگی خود تفاوت‌های مورفولوژیکی را نشان می‌دهند.

این دومین باری است که دومین گونه ماهی مرکب خون آشام در جنوب چین کشف می‌شود. مورد قبلی در حدود ۲۶۰۰ تا ۳۰۰۰ فوت زیر سطح دریا کشف شد.

اکنون کارشناسان مشتاقانه منتظر تجزیه و تحلیل نمونه‌های بیشتری هستند که ماهیت و رفتار این گونه را به نمایش بگذارند.

اهمیت ماهی مرکب خون آشام در دریای جنوبی چین

دریای جنوبی چین به خاطر اکوسیستم‌های دریایی متنوع و تا حد زیادی ناشناخته‌اش معروف است. این ماهی‌های مرکب خون آشام در واقع موجوداتی منحصر به فرد هستند. این بدان معنی است که آنها چیزی بین ماهی مرکب و اختاپوس هستند و به خوبی با محیط‌های سخت در اعماق دریا سازگار می‌شوند. خواص زیست‌تابی منحصر به فرد آنها می‌تواند به آنها کمک کند علاوه بر برقراری ارتباط، شکارچیان را گیج کنند.

اکثر محققان بر این باورند که دریای جنوبی چین محیط مناسبی را برای این موجودات فراهم می‌کند. این شرایط به آنها کمک می‌کند تا در شرایط بسیار کم‌اکسیژن زنده بمانند.

در گذشته نزدیک، دریای جنوبی چین نقش مهمی در تنوع زیستی دریایی جهانی ایفا کرد. آب این دریا به گونه‌ای دلپذیر است که موجوداتی مانند ماهی مرکب خون آشام را در خود جای می‌دهد.

محققان بیشتر در مورد چگونگی زنده ماندن این موجودات در این سطوح کم‌اکسیژن شگفت زده شده‌اند. همچنین، این یک راز است که چگونه آنها به شبکه غذایی متصل می‌شوند. حضور این موجودات در دریای جنوبی چین نیاز به حفاظت عمیق از این منطقه را نشان می‌دهد.

این نشان می‌دهد که عادات انسانی مانند صید بی‌رویه، صنعتی شدن و آلودگی می‌تواند حیوانات دریایی را تهدید کند. محققان تاکید می‌کنند که مناطقی که ماهی مرکب خون آشام در آن حضور دارند، باید محافظت شوند. این به حفظ سلامت کلی زندگی دریایی و پایداری کمک می‌کند.

این ماهی مرکب خون آشام در دریای جنوبی چین به محققان کمک می‌کند تا اکولوژی اعماق دریا را بهتر درک کنند. همچنین به تمرین روش‌های حفاظتی بهتر کمک خواهد کرد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
0
0
اینگونه خبرهای ظاهرا علمی باهدف سرگرم کردن مردم و اغفال از حقایق تلخ جاری است.
نظر شما
ادامه