کد خبر: ۱۳۳۹۱
حکیم مهر - بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به تهیه و نگهداری مجموعه سلولهای فیبروبلاستی از 51 راس اسب کاسپین شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، دکتر سیدابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این خبر گفت: امروزه صنعت اسب در بین پنج صنعت اولیه پررونق دنیا قرار دارد و ایران نیز مهد اولیه پرورش اسب در دنیاست. اسب کاسپین از شش هزار سال قبل از میلاد در سواحل دریای مازندران می‌زیسته و برای اولین بار در سال 1344 هجری شمسی در اطراف شهر آمل در استان مازندران توسط خانم لوئیز فیروز کشف شد. این اسب که دارای قدی کوتاه و گوشهای کوچک است، با عنوان اسب مینیاتوری خزر نیز معروف است و به عنوان یکی از نژادهای پایه در سطح بین‌المللی شناخته شده است.

وی افزود: اسب کاسپین، نژاد بومی کشور ایران است. به همین دلیل ذخیره ژنتیکی ارزشمندی محسوب می‌شود و متاسفانه به دلیل عدم توجه به پرورش و مطالعات مرتبط با این حیوان در موطن اصلی خود در آستانه انقراض قرار دارد.

شاهزاده فاضلی خاطرنشان کرد: اگر چه سالها از تاسیس انجمن‌های مختلف اسب کاسپین در بریتانیا و امریکا و چند کشور دیگر می‌گذرد و از ذخایر ژنتیکی این اسب بهره‌برداری صورت گرفته است و صادرات این اسب به یک تجارت پرسود در این کشورها تبدیل شده است، ولی به دلیل ایجاد همخونی بالا و یکنواختی گله‌ها در خارج از کشور، دستیابی به منبع اصلی ذخایر ژنتیکی این گنجینه طبیعی از آرزوهای آنها به شمار می‌رود، لذا شناسایی و ثبت بین‌المللی و برنامه‌ریزی جهت توسعه پرورش و تکثیر این موجود و استفاده از آن در جهت تولید ثروت بسیار ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان یک اقدام عاجل در جهت ثبت این میراث گرانبهای ملی و جلوگیری از خطر انقراض آن برای اولین بار در سطح جهان از سوی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران رده‌های سلولی از جمعیت اسب کاسپین کشور (اسبچه خزر) تهیه شد.

به گفته شاهزاده فاضلی، این مجموعه سلولی می‌تواند زمینه ساز توجه بیشتر برای حفظ این گونه با ارزش به عنوان یکی از اقلام گنجینه تنوع زیستی باشد.

وی خاطرنشان کرد: نتیجه این پروژه ملی مجموعه سلولی است که علاوه بر ارزش آن درحفظ ذخایر ژنتیکی و جلوگیری از انقراض اسب کاسپین، به عنوان منبعی سهل‌الوصول و آماده برای تحقیقات ژنتیک، اصلاح نژاد، همانندسازی و... در اختیار محققان علاقه‌مند قرار دارد.

مشخصات رده‌های سلولی، همراه با اطلاعات مربوط شامل شناسنامه حیوان، شناسنامه سلول و عکس حیوان قبل دسترسی برای محققان از طریق سایت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران به نشانی اینترنتی ibrc.ir است.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه