کد خبر: ۷۵۳۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: کارشناس مسوول اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: سیر بهبودی "ارس"، تنها پلنگ باغ وحش مشهد بدنبال مقاومت این گونه ارزشمند در مقابله با بیماری طی سه هفته گذشته رو به پیشرفت است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، ««ایمان محمدی آبیز» روز شنبه افزود: بعد از گذشت سه هفته از بدحالی "ارس" و انجام آزمایشات و درمانهای دارویی برای بهبودی دوباره این پلنگ، نمونه‌برداریها و آزمایشات نشان از بهبودی نسبی حال این گونه دارد.

وی با بیان اینکه ارس از نیمه تیرماه امسال دچار بدحالی شد، بیان کرد: پس از انجام آزمایشات تخصصی مشخص شد که این گونه دچاربیماری کلیوی، مشکلات کبدی و عفونت در بدن است.

کارشناس مسوول اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: بر اساس آزمایشات جدید شرایط عفونت داخلی رو به بهبود و نسبت به دو هفته گذشته روند کاهشی دارد.

وی ادامه داد: همچنین روند کلی عملکرد کلیه رو به بهبود است و مجموعا می توان گفت که روند بهبودی رو به پیشرفت است.

آبیز بیان داشت: رژیم درمانی و دارویی تا دو هفته آینده برای "ارس" تعریف شده و درمان همچنان ادامه دارد.

"ارس" توله پلنگ ایرانی است که در سال ۱۳۹۱ از متخلفان شکار و صید زنده‌گیری شد و در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ بود که این گونه ارزشمند که همچنان تنها پلنگ باغ وحش مشهد است، به دلایل نامشخص دچار حملات تشنجی و عصبی شد.

پلنگ ۱۰ ساله ایرانی که آن زمان ۶ سال سن داشت با حضور تیم تخصصی دامپزشکی و محیط زیست خراسان رضوی عکسبرداریهای اولیه، سونوگرافی، معاینه کامل و نمونه برداریهای مختلف از این حیوان در همان سال ۹۷ انجام شد. ام.آر.آی گام دوم تشخیص بیماری این پلنگ بود که صورت گرفت.

در سال ۱۳۹۷ برای نخستین بار در کشور به روی ارس پلنگ باغ وحش مشهد که به تازگی از شکارچیان کشف شده بود، مراحل MRI انجام پذیرفت که مشخص شد این گونه ارزشمند دچار بیماری عصبی شده است.این گونه چندین سال است که سیر درمانش زیر نظر جدی دامپزشکان متخصص و دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد در جریان است.

ابهام در پرونده پزشکی این پلنگ جوان در باغ وحش مشهد، شرایط، محیط نگهداری و فضای زندگی گونه‌های جانوری در این مجموعه، مشکلات و ضعفهای تغذیه و بهداشت محیط زیست جانوران در کنار غیراستاندارد بودن فضا و ضعف جدی مدیریت و کنترل سلامت گونه های مختلف بخشی از مشکلات مورد تاکید اساتید صاحبنظر و متخصصان حیات وحش در سال ۱۳۹۷ بود.

پلنگ ایرانی هم اکنون در لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(red list)  طبقه‌بندی شده و در کنار اردک سرسفید جزء گونه‌های در معرض خطر یا (ENDANGERED) به شمار می‌روند.انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۹
0
1
بسیار خوشحال کننده و امید بخش،امیدوارم ارس زیبا در نهایت سلامت رشد کند و بیماریش رو به بهبودی باشد و هیچگونه مشکل و بیماری خاصی نداشته باشد،خداوندا خودت همواره مواظب حیوانات حیات وحش باش،امین
نظر شما
ادامه