کد خبر: ۵۸۸۹۰

باران بچه شامپانزه‌ای که حدود سه سال با دامپزشک باغ‌‌وحش ارم زندگی کرده بود حالا دوباره به قفس بازگردانده شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تعادل، باران بچه شامپانزه‌ای که حدود سه سال با دامپزشک باغ‌‌وحش ارم زندگی کرده بود حالا دوباره به قفس بازگردانده شده است.

این وضعیت بسیاری را نگران وضعیت این بچه شامپانزه کرده است. این نگرانی‌ها باعث شده تا جمعی از دوستداران و فعالان محیط زیست با امضای کارزاری از رییس سازمان محیط زیست کشور بخواهند این بچه شامپانزه را به یتیم‌خانه شامپانزه‌ها در خارج از کشور منتقل کند.

امضا‌کنندگان این کارزار که تا دیروز تعدادشان به بیش از ۱۲هزار نفر رسیده با اشاره به وضعیت ویژه باران و دور افتادن این بچه شامپانزه از همنوعانش از «عیسی کلانتری»، رییس سازمان محیط خواسته‌اند قبل از رسیدن سن باران به سن بزرگسالی زمینه حضور او در جمع دیگر شامپانزه‌ها را فراهم کند.

باران از اولین روزهای تولدش به دلیل جوانی و بی‌تجربگی مادرش از او جدا شد چراکه احتمال از بین‌رفتنش وجود داشت و از آن زمان تا تقریبا یک ماه پیش همراه دکتر ایمان معماریان، دامپزشک باغ‌وحش ارم زندگی می‌کرد.

حالا سازمان محیط زیست این بچه شامپانزه را به قفس باغ‌وحش بازگردانده چون به گفته «سعید محمودی»، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران بر اساس قانون این حیوان باید در اختیار باغ‌وحش قرار می‌گرفت. 

از آنجا که شامپانزه‌ها موجوداتی به‌شدت اجتماعی هستند و در صورت تنهایی دچار مشکلات روانی می‌شوند، باران نیازمند حضور در جمع دیگر شامپانزه‌هاست. اما متخصصان احتمال می‌دهند شامپانزه‌های باغ‌وحش ارم به دلیل پراکندگی گروه‌های آنها حضور باران در میان جمعشان را قبول نکنند و حتی باعث مرگ او شوند.

بر همین اساس در حال حاضر متخصصان رفتار حیوانات توصیه کرده‌اند که این بچه شامپانزه به یتیم‌خانه‌های مخصوص شامپانزه منتقل شود تا بتواند با همسالان خود رشد کند. سازمان محیط زیست همچنین اعلام کرده که موافق انتقال باران به یتیم‌خانه است اما باغ‌وحش ارم هنوز درخواستی نداده است.

در همین‌حال «حسین واعظیان» مدیر روابط عمومی بنیاد مستضعفان (مالک باغ‌وحش ارم) گفته اگر از طرف سازمان محیط زیست اجازه انتقال داده شود آنها مخالفتی ندارند. تا امروز نه سازمان حفاظت محیط زیست و نه باغ‌وحش ارم برای انتقال باران به یکی از یتیم‌خانه‌های حیوانات تلاشی نکرده‌اند و باران همچنان به تنهایی در قفس زندگی می‌کند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه