کد خبر: ۷۸۸۶۸
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: نتایج یک مطالعه نشان داده است که با آموزش، سگ‌ها می‌توانند بین کاهش غلظت هیدرولات اکالیپتوس حتی در غلظت‌های بسیار کم تمایز قائل شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، این مطالعه جدید نشان داده است که سگ‌ها حس بویایی استثنایی دارند و می‌توانند سطوح بسیار پایین هیدرولات اکالیپتوس را تشخیص دهند، حتی کمتر از آنچه که ماشین‌های پیشرفته می‌توانند تشخیص دهند.

به نقل از آی‌ای، در حالی که سگ‌ها مدت‌هاست در مأموریت‌های جستجو و نجات استفاده می‌شوند، این مطالعه خاطرنشان کرد که توانایی سگ‌ها برای تشخیص حتی غلظت‌های پایین یک رایحه خاص که قبلا ناشناخته‌اند یا دست‌کم در معرض آن قرار گرفته‌اند، از ابزارهای تحلیلی پیچیده پیشی می‌گیرد.

دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که با آموزش مناسب، سگ‌ها می‌توانند عطرهای مرتبط با مواد یا شرایط خاص را در غلظتی بسیار پایین‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد شناسایی کنند.

آستانه تشخیص بو در سگ‌ها

این درک عمیق‌ از قابلیت‌های بویایی سگ‌ها، فرصت‌های جدیدی را برای استفاده از آن‌ها در زمینه‌های مختلف باز می‌کند که به طور بالقوه منجر به تلاش‌های جستجو و نجات مؤثرتر و کارآمدتر و همچنین بهبود روش‌های تشخیص پزشکی می‌شود.

دانشمندان با هدف بررسی آستانه تشخیص بویایی سگ‌ها، آزمایشی را با ۱۵ سگ انجام دادند که زمینه‌های آموزشی متفاوتی داشتند.

این سگ‌ها برای تمایز قائل شدن بین نمونه‌های حاوی غلظت‌های پایین هیدرولات اکالیپتوس و نمونه‌های حاوی فقط آب آموزش داده شدند. پس از مجموعه‌ای آزمایش، محققان به این نتیجه رسیدند که سگ‌ها می‌توانند با اطمینان کمترین غلظت هیدرولات را تشخیص دهند.

هیدرولات اکالیپتوس به عنوان رایحه هدف استفاده می‌شود

علاوه بر این، محققان محصولات تجاری هیدرولات اکالیپتوس را تجزیه و تحلیل کردند و تغییراتی در ترکیبات آنها پیدا کردند که بر توانایی سگ‌ها در تشخیص آنها تأثیر گذاشت.

سگ‌ها برای تشخیص نمونه مناسب به یک تا ۱۰ مولکول در هر میلی‌لیتر آب نیاز داشتند.

هیدرولات اکالیپتوس به ویژه به دلیل استفاده رایج آن در تمرین آموزش تشخیص بوی سگ انتخاب شد.

بنابراین، این مطالعه از یک رویکرد سه قسمتی استفاده کرد که در آن سگ‌ها در معرض غلظت‌های تدریجی رقیق‌شده اکالیپتوس هیدرولات قرار گرفتند تا زمانی که دیگر نتوانستند آن را شناسایی کنند.

در مرحله دوم، یک روش طیف‌سنجی تحلیلی رزونانس مغناطیسی هسته‌ای میزان پروتون، برای تجزیه و تحلیل ترکیب ده هیدرولات تجاری اکالیپتوس مورد استفاده قرار گرفت که نشان می‌داد چرا بسیاری از سگ‌هایی که از هیدرولات‌های اکالیپتوس تجاری استفاده می‌کردند، نتایج غیرمنتظره‌ ضعیفی در این مطالعه نشان دادند.

حس بویایی آنها به قدری دقیق است که آنها هیدرولات اکالیپتوس مورد استفاده در این مطالعه را از ماده‌ مشابهی که از قبل با آن آشنا بودند تشخیص ندادند. این نشان دهنده اهمیت استفاده از محصولات استاندارد در تمرینات است.

نتایج این مطالعه نشان داد که با آموزش، سگ‌ها می‌توانند بین کاهش غلظت هیدرولات اکالیپتوس حتی در غلظت‌های بسیار کم تمایز قائل شوند.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۲
0
0
سگها همیشه در طول تاریخ همراه ویار انسان بوده‌اند ، شک نکنید?
دوست با وفای انسان
نظر شما
ادامه